Zwycięski bunt czułowian! Prezydent ustąpił

0
Salka Rady Osiedla Czułów. Zbieranie podpisów pod protestem, 6.10.2016 r.; fot. ZB

Zwycięski bunt czułowian! Prezydent ustąpił. Po protestach mieszkańców Czułowa, którzy z tygodnika „Nowe Info” dowiedzieli się o planowanej budowie w tej dzielnicy nowego bloku socjalnego, prezydent Tychów Andrzej Dziuba wycofał się z realizacji tej inwestycji.

W „Nowym Info” nr 34 poinformowaliśmy o planach budowy już w przyszłym roku nowego, dwukondygnacyjnego bloku socjalnego przy ul. Świerkowej. Budynek ten miał składać się z 34 mieszkań, do których przeprowadzeni zostaliby obecni lokatorzy dwóch baraków przy ul. Świerkowej 88-90. Trafili tu po eksmisji. Najdelikatniej mówiąc, nie cieszą się najlepszą opinią sąsiadów.

Nasza informacja, jak się okazało, zaszokowała czułowian. Nie wiedzieli o tych planach. W sposób spontaniczny zorganizowali 6 października zebranie i zaczęli zbierać podpisy pod protestem. Salka Rady Osiedla, gdzie się spotkali, nie pomieściła wszystkich chętnych do zabrania głosu. Obecna na zebraniu Teresa Janeczko, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Tychach, potwierdziła: planowana jest budowa nowego budynku socjalnego z 34 mieszkaniami dla obecnych lokatorów baraków. Zebranie było bardzo burzliwe (patrz tutaj i w „Nowym Info” nr 36). Przerwano je z zamiarem kontynuowania na większej sali z udziałem prezydenta Tychów lub wydelegowanych przez niego osób. Prośba o wyznaczenie terminu takiego spotkania złożona została 11 października w biurze podawczym Urzędu Miasta Tychy. „Nowe Info” na bieżąco relacjonowało przebieg wydarzeń. Po przeczytaniu naszej informacji, 18 października do Tychów przyjechała ekipa „Aktualności” TVP Katowice. Reporterka rozmawiała z mieszkańcami i Ewą Grudniok, rzecznik prasową UM Tychy. Z krótkiej wypowiedzi pani rzecznik wynikało, że planowany pierwotnie budynek socjalny nie będzie budowany.

Na wszelki wypadek „Nowe Info” zwróciło się bezpośrednio do UM Tychy z prośbą o potwierdzenie zaniechania planów tej budowy. Dzisiaj (19.10) otrzymaliśmy od rzecznik Ewy Grudniok stanowisko miasta w tej sprawie:

„W związku z emocjami, jakie budzi budowa budynku socjalnego przy ul. Świerkowej informuję, że prezydent miasta podjął decyzję o wycofaniu tego zadania z planów budżetowych na przyszły rok. Nie zamierzamy robić niczego wbrew mieszkańcom dzielnicy, czujemy się jednak zobowiązani do stworzenia godnych warunków życia mieszkańcom budynku socjalnego przy ulicy Świerkowej, dlatego w obiekcie tym zostanie przeprowadzony niezbędny remont.”

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here