Życie tyszanek w PRL-u

0
Przed halą mięsną na rogu ówczesnej al. Rewolucji Październikowej i ul. Dzierżyńskiego, 1962 r.; fot. Zygmunt Kubski/zbiory Muzeum Miejskiego w Tychach

„Praca i życie codzienne kobiet w Tychach na fotografiach w latach 1955–1989” – to tytuł nowej wystawy archiwalnych fotografii ze zbiorów Muzeum Miejskiego.

Budowa i rozwój Tychów od lat 50. do 80. XX w., powstawanie kolejnych osiedli mieszkaniowych, przedszkoli, szkół, obiektów użyteczności publicznej i rozwój infrastruktury spowodowały ogromny wzrost liczby mieszkańców. W poszukiwaniu mieszkania i lepszych warunków do życia przybywały do Tychów całe rodziny z okolicznych miejscowości, dalszych części Polski i dawnych kresów wschodnich.

Kobiety, mieszkanki Tychów, poza prowadzeniem gospodarstwa domowego, zatrudniały się jako przedszkolanki i nauczycielki w otwieranych przedszkolach i szkołach, jako opiekunki i pielęgniarki w żłobkach, w ośrodkach zdrowia, w szpitalach: miejskim i wojewódzkim. Pracowały w Miastoprojekcie przy projektowaniu osiedli, także na budowie w ramach przedsiębiorstw budujących miasto. Znajdowały zatrudnienie w rozwijającej się sieci handlowej i usługowej.

W poszukiwaniu pracy wyjeżdżały również do sąsiednich miejscowości. Sytuacja zmieniła się na przełomie lat 60. i 70. XX w., kiedy rozbudowano Zakład Elektroniki Górniczej, oddano m.in. do użytku Kombinat Ogrodniczy i Wytwórnię Serów Topionych, w których zatrudnienie kobiet wynosiło ponad 50 proc. całej załogi.

Wystawa na wybranych fotografiach przedstawia kobiety w czasie wykonywania pracy w istniejących i powstających zakładach na terenie Tychów w latach 1955–1989, m.in. w przemyśle, handlu i usługach, w instytucjach oświatowych i służbie zdrowia. Prezentuje też życie codzienne.

Scenki sytuacyjne zarejestrowane w różnej przestrzeni – w sklepach, na przystankach autobusowych, na spacerach z dziećmi, w drodze z kościoła, na organizowanych w mieście festynach i uroczystościach. Przedstawia kobiety zapracowane, w strojach roboczych, w strojach codziennych i elegantki na niedzielnych spacerach.

Prezentowane fotografie ukazują zaledwie niewielki wycinek życia kobiet w minionych latach. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach, m. in. z kroniki i albumów PSS Społem oraz kroniki ZEG-u. Ekspozycję przygotowały: Barbara Kopia, Agnieszka Czyżewska

Autorzy fotografii: Jerzy Bierwiaczonek, Michał Cała, Andrzej Czyżewski, Ilona Dudek, Tadeusz Dyduch, Stanisław Jakubowski, Stanisław Kasperowicz, Zygmunt Kubski, Marek Nowicki, Krzysztof Pilecki, Kazimierz Seko, Paweł Trocha i Zygmunt Wieczorek.

Wystawę „Praca i życie codzienne kobiet w Tychach na fotografiach w latach 1955–1989” można oglądać bezpłatnie do końca roku w Galerii Muzeum Miejskiego w Tychach – Centrum Medyczne Paprocany przy ul. gen. Sikorskiego 101. Wystawa czynna jest od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30–18.00.

(JJ)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here