Arsenał z czasów II wojny światowej. Saperzy dziś ponownie wydobywali broń

0
Fot. KPP Mikołów

O odnalezieniu w Mikołowie 11 września arsenału broni z czasów II wojny światowej pisaliśmy wczoraj. Dziś (13.09) w związku z pracami saperów Droga Krajowa nr 81 była zamknięta w obu kierunkach.

Prace ziemne prowadzone we wtorek, 11 września przy DK 81 w Mikołowie Recie odsłoniły prawdziwy arsenał z czasów II wojny światowej. Jak początkowo informowała mikołowska policja, w ziemi znaleziono ok. 350 różnego rodzaju pocisków. Wstrzymano na tym odcinku ruch pociągów i samochodów. Znaleziskiem zajęli się saperzy z Gliwic. Droga była częściowo zablokowana od skrzyżowania przy sklepie Auchan, aż po zjazd na Tychy. Policjanci z drogówki kierowali ruchem na wyznaczone objazdy. Ze względów bezpieczeństwa z pobliskich domów ewakuowano mieszkańców. Na miejscu byli też strażacy.

Sierżant sztab. Monika Bartecka, zastępczyni rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie informowała nas, że 11.09, ok. godz. 14.00–15.00 oficer dyżurny KPP przyjął zgłoszenie o odkopanych w czasie prac ziemnych pociskach z czasów II wojny światowej. Prace saperskie trwały do nocy.

Według ustaleń „Nowego Info” poczynionych na podstawie relacji świadka zdarzenia, znaleziono nie tylko pociski kalibru np. 105 mm, 150 mm, 75 mm ale również m.in. hełmy, broń (w tym pancerfausty i karabiny) oraz magazynki.

Saperzy wrócili do Mikołowa dziś (13 września). Od godz. 10.00 prace wojskowych były kontynuowane. Wszystko wskazuje więc na to, że broni w ziemi było więcej (szacuje się, że ok. 2000 sztuk). Ruch drogowy na DK nr 81 był dziś znacznie utrudniony. Ten sam odcinek „Wiślanki” został zamknięty w obu kierunkach, a policjanci ponownie kierowali kierowców ku wyznaczonym objazdom. Ok. godz. 19.00 akcja została zakończona.

Jak powiedział nam Arkadiusz Dominiec z Muzeum Śląskiego Września 1939 r. w Tychach, skład broni odnaleziony na mikołowskiej Recie pochodzi najprawdopodobniej ze stycznia 1945 r. W tym rejonie toczyły się walki pomiędzy wycofującym się Wehrmachtem a Armią Czerwoną. Nie wykluczone, że w to miejsce zwożono broń z pobliskich pobojowisk i zakopano.

(J), (vis)

Dodaj komentarz