Bieg z tancerzem i ministrem

0
Na starcie biegu Zuzanna Raczkowska (na wózku) z siostrą Mają, Maciejem "Glebą" Florkiem oraz wójtem Henrykiem Utratą, maratończykiem Dariuszem Laksą, organizatorem biegu Krzysztofem Komanderą i ministrem sportu Witoldem Bańką; fot. L. Gawin

Aż 350 biegaczy i miłośników nordic walking, w tym również obcokrajowcy, stanęło dziś (14 lipca) na starcie IV Świerczynieckiego Biegu Ulicznego o Puchar Wójta Gminy Bojszowy.

Start wspólny nastąpił o godz.11.00 przy remizie OSP przy ul. Klubowej. Długość trasy 10 000 m. Biegła ona ulicami: Klubową, Barwną, Krętą, Wiklinową, Korzenicką, Cichy Kącik, Dąbrową, Brzozową, Trzcinową, Barwną i Klubową.

Bieg główny na dystansie 10 km wygrał Jan Marian Wróblewski (nr 268). Medale na szyjach biegaczy i biegaczek zawieszali, oprócz organizatorów, mieszkający w Bojszowach minister sportu Witold Bańka i wójt Henryk Utrata.

Wcześniej na terenie miejscowego boiska rozegrano biegi dla najmłodszych na dwóch dystansach: połowy boiska i… od bramki, do bramki. Tu wystartowała również córka ministra Bańki. W tej kategorii klasyfikacji nie prowadzono. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale i pakiet podarunkowy. Swój dystans miała też do pokonania młodzież. W biegach dla najmłodszych i młodzieży wzięło udział ok. 80 osób.

Zawody miały też akcent charytatywny. Po raz kolejny wystartowała w Świerczyńcu na wózku inwalidzkim Zuzanna Raczkowska z maratończykiem Dariuszem Laksą. Zuzia już dostała nowy wózek inwalidzki, który kosztuje 10 tys. zł. Teraz trzeba tę kwotę uzbierać i dziś podczas biegu wrzucano datki do specjalnej puszki na ten cel.

Z Zuzią pobiegł też Maciej „Gleba” Florek, zwycięzca pierwszej edycji programu TVN „You Can Dance”, który przyjechał specjalnie z Poznania. Do pomagania Zuzi zaprosiła Maćka  jej babcia. – Jestem totalnie zmęczony, jednak doping kibiców jest tu niesamowity. Mam nadzieję, że Zuzia kiedyś pobiegnie tu na własnych nogach – mówi Maciej Florek. – Lubię biegać. Daje mi to radość – dodała Zuzanna Raczkowska. Urodziła się z siostrą-bliźniaczką Mają w 2002 r. jako skrajne wcześniaki, na przełomie piątego i szóstego miesiąca ciąży. Nie ważyły nawet po 800 g. Zuzia ma dziecięce porażenie mózgowe.

– Z Zuzią poznaliśmy się 4 lata temu – mówi Dariusz Laksa. – Ja realizowałem inny projekt charytatywny w tym czasie i tak to się zaczęło. Zuzia pierwszy raz przyjechała tu z Witoldem Bańką. Potem zaproszono mnie. Dodam jeszcze, że panie z ulicy Wiklinowej cudownie nam dopingowały. Tu panuje wspaniała atmosfera i z pewnością jeszcze niejednokrotnie weźmiemy udział w tych zawodach – twierdzi Laksa, który wraz z nastolatką pokonał także słynny Maraton Warszawski.

– Rozdawanie medali daje mi większą frajdę niż ich otrzymywanie – stwierdził Witold Bańka. – Gdyby zawodnicy wiedzieli, że będzie im rozdawał medale sam minister sportu, z pewnością byłoby ich dwa razy tyle – cieszył się przedstawiciel organizatorów Krzysztof Komandera, radny gminny. Minister Bańka chętnie pozował do zdjęć z uczestnikami i z nimi rozmawiał.

Oto zwycięzcy poszczególnych kategorii:
nordic walking – mężczyźni: Leszek Mielcarek,
nordic walking  -mieszkańcy Świerczyńca: Elżbieta Cywińska, Robert Cywiński,
bieg główny – mieszkańcy Świerczyńca: Alicja Kost, Sebastian Tajber.
Najlepszymi zawodnikami biegu głównego z gminy Bojszowy zostali: Roksana Kolonko i Adam Malina.

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI

Organizatorami biegu byli: radny gminny Krzysztof Komandera, prezes świerczynieckiej Ochotniczej Straży Pożarnej Mariusz Orocz i jej naczelnik Damian Klimek.

Po biegu odbył się festyn strażacki Fojer Fest z koncertem zespołu Krzywa Alternatywa oraz zabawą taneczną.

Dodaj komentarz