Odwołali przewodniczącego Rady Powiatu Mikołowskiego

1
Nowy przewodniczący Eryk Muszer i były już szef Rady Powiatu Adam Lewandowski; fot. J. Jędrysik
Reklama

Dziś (30 listopada) Adam Lewandowski (PiS) stracił stanowisko przewodniczącego Rady Powiatu Mikołowskiego. Za jego odwołaniem głosowało 16 radnych, 4 było przeciwko. W tej kadencji była to już trzecia próba pozbawienia go stanowiska , tym razem udana. Nowym przewodniczącym został Eryk Muszer (Obywatelski Komitet Samorządowy)

Wniosek odwołania A. Lewandowskiego zgłosiło 24 listopada siedmioro radnych: Bogdan Tkocz (PiS), Mirosław Duży (PO), Henryk Stencel (PO), Mirosława Lewicka (niezrzeszona), Henryk Kopiec (Forum Samorządowe -PSL), Wojciech Spałek (Forum Samorządowe -PSL) i Tadeusz Marszolik (OKS).

Wnioskodawcy uzasadniali, że Adam Lewandowski niewłaściwie pełnił funkcję przewodniczącego Rady Powiatu Mikołowskiego. Zarzucali mu brak organizacji stałych dyżurów prezydium Rady, przez co utrudniony był kontakt z mieszkańcami. Wskazywali, że A. Lewandowski nie reagował na prośby części radnych, aby sesje Rady Powiatu zwoływać nie o 15.00, ale co najmniej o 16.00. Spełnienie tej prośby ułatwiłoby łączenie obowiązków zawodowych z mandatem radnego, a przede wszystkim umożliwiłoby uczestnictwo mieszkańców w sesjach.

Wreszcie wnioskodawcy podnieśli, że Adam Lewandowski – jako przewodniczący rady – nie był bezstronny. Jako przykład podają, że podczas sierpniowej sesji, przed głosowaniem apelu do wojewody o nieusuwanie z przestrzeni publicznej Górnego Śląska nazwiska gen. Jerzego Ziętka, A. Lewandowski demonstracyjnie przekazał prowadzenie obrad zastępcy, przez co zaprezentował swoje poglądy polityczne czy też partyjne.

Reklama

Adam Lewandowski nie zgodził się zarzutami pod swoim adresem. W głosowaniu tajnym 16 radnych było za jego odwołaniem, a 4 przeciwko. W tej kadencji była to już trzecia próba pozbawienia go funkcji. W poprzednich – 2015 i w 2016 r. – Lewandowskiego obroniła koalicja radnych Dla Gminy i Powiatu (4 radnych, w tym starosta Henryk Jaroszek), PiS (4 radnych) i Gminy Ziemi Mikołowskiej (3 radnych). Tym razem z tej koalicji wyłamał się m.in. radny Bogdan Tkocz, który startował do rady z listy PiS. Był on jednym z wnioskodawców odwołania A. Lewandowskiego.

Tadeusz Marszolik zgłosił kandydaturę Eryka Muszera na nowego szefa Rady Powiatu uzasadniając, że emerytowany dyrektor I LO im. Karola Miarki w Mikołowie to autorytet w lokalnej społeczności i osoba, która łączy a nie dzieli ludzi. Podkreślił doświadczenie samorządowe kandydata. Muszer jest radnym powiatowym od czterech kadencji, a w latach 2006-2010 był już przewodniczącym RP.

Za kandydaturą Eryka Muszera było 12 radnych, 6 głosowało przeciwko, wstrzymało się 2 radnych.

Na zakończenie sesji były i obecny szef Rady Powiatu uścisnęli sobie dłonie. E. Muszer podziękował A. Lewandowskiemu za trzy lata pełnienia funkcji i stwierdził, że z niektórych doświadczeń poprzednika będzie korzystał. Z kolei A. Lewandowski zapewnił Muszera, że może liczyć na jego krytycyzm.

WIĘCEJ NA TEMAT ZMIAN W RADZIE POWIATU MIKOŁOWSKIEGO I O ICH KULISACH PRZECZYTAĆ BĘDZIE MOŻNA W PAPIEROWYM WYDANIU „NOWEGO INFO”, KTÓRE UKAŻE SIĘ 12 GRUDNIA BR.

Reklama

1 KOMENTARZ

  1. a po odwołaniu radnego zaczęła się odnawiać kontuzja pałacu w Ornontowicach które były niespełnionym marzeniem wielkich inwestycji w Energetykę i to była ta karuzela głuchych przelewów finansowych w Adamowicach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj