Tyszanie wygrali prestiżowe regaty

0
Marek Grylewicz i Tomasz Potomski; fot. KŻ Wyga/FB

Na chorwackich wodach Adriatyku 8 września zakończyła się XI edycja Mistrzostw Polski Branży Budowlanej z Żeglarstwie Morskim Regatta Build Cup. W kategorii jachtów o długości powyżej 42 stóp zwyciężyła załoga Nexx Developer, w której znajdowali się dwaj tyszanie: Marek Grylewicz i Tomasz Potomski. 

Regatta Build Cup to największe regaty organizowane  poza granicami Polski. To pełnoprawne regaty morskie jachtów o długości od 37 do 57 stóp (od ok. 11 m do 17 m). Rywalizacja odbywa się w trzech klasach: Professional ORC, ORC < 42 i ORC > 42. Są one realizowane według procedur międzynarodowej federacji żeglarskiej ISAF pod honorowym patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego. Nad przebiegiem zawodów czuwa międzynarodowy skład sędziowski.

W tegorocznej edycji wzięło udział 280 żeglarzy-budowlańców i sympatyków tej branży. 34 jachty pod polskimi banderami wpływały do chorwackich portów wywołując podziw międzynarodowego grona turystów, jak i innych marynarzy.

W gronie startujących była silna reprezentacja śląskich biznesmenów. W kategorii jachtów dużych zwyciężyła załoga Nexx Developer. To m.in. tyszanie: Marek Grylewicz i Tomasz Potomski, na co dzień związani z tyskim Klubem Żeglarskim Wyga.

Załoga Nexx Developer w Chorwacji; fot. FB

Żeglarska rywalizacja budowlańców rozpoczęła się jedenaście lat temu od spotkania dwóch przyjaciół: Zdzisława Gajosa – właściciel firmy budowlanej z Gliwic, wielkiego pasjonata żeglarstwa oraz Andrzej Brońka – szefa Królewskiego Klubu Żeglarskiego z Krakowa. Oni zarazili tematem ówczesnego pełnomocnika zarządu Grupy PSB, rodowitą zabrzankę, Bożenę Sąsiadek. Obecnie imprezie patronuje firma Fakro.

(J)

Dodaj komentarz