Uroczystości katyńskie w Tychach

1
Uroczystości katyńskie w Tychach. 15.04.2018 r.; fot. ZB

Uroczystości katyńskie w Tychach. Dzisiaj (15.04) odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę mordu katyńskiego i 8. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Głównym punktem uroczystości zorganizowanych przez tyskie koła Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Związku Sybiraków była msza święta, którą odprawiono w kościele bł. Karoliny w intencji ofiar Katynia, deportacji Polaków na Syberię, katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Przed mszą, w kościele, Bożena Paliwoda z Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich przypomniała tragiczne losy oficerów zamordowanych przez Sowietów. Podstawą tych zbrodniczych działań był sojusz Niemiec, które napadły na Polskę 1 września 1939 r. i Związku Sowieckiego, który zaatakował nas 17 września. Tysiące oficerów, policjantów trafiło do sowieckiej niewoli. Osadzeni zostali w obozach w Ostaszkowie, Kozielsku i Starobielsku. W 1940 r. Rosjanie (a mówiąc ściślej Sowieci) zamordowali ich strzałami w tył głowy. Jednym z takich miejsc kaźni był Katyń. W sumie dokonano mordu na ponad 20 tys. oficerów polskich. Związek Sowiecki przyznał się do tej zbrodni dopiero w 1990 r.

Msza św. rozpoczęła się od odśpiewania „Bogurodzicy” przez chór Presto Cantabile pod dyrekcją Dominiki Kawiorskiej. Po mszy uczestnicy uroczystości w asyście 11 pocztów sztandarowych, kompanii honorowej LO Mundurowego w Tychach ZDZ Katowice, przedstawicieli władz Tychów (wiceprezydenta Igora Śmietańskiego i Macieja Gramatyki, przewodniczącego Rady Miasta Tychy), radnych, służb mundurowych, organizacji społecznych i uczniów udali się przed Pomnik Katyński w Rodzinnym Parku bł. Karoliny. Tam dalszą część uroczystości poprowadziła Janina Połtorak, prezes tyskiego koła TMLiKPW. List od marszałka województwa odczytał Antoni Piszczek, dr Andrzej Drogoń, pełniący obowiązki dyrektora IPN we Wrocławiu, wygłosił przemówienie, w którym domagał się prawdy. Odczytano Apel Poległych, złożono kwiaty, postawiono znicze.

tekst i foto: (pp)

 

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz