„Scenariusz dla trzech aktorów”: Grabowscy i Peszek – mistrzostwo!

0
Andrzej Grabowski, Mikołaj Grabowski i Jan Peszek grają w "Scenariuszu..." od 30 lat; fot. www.scenariuszdlatrzechaktorow.pl

Od premiery „Scenariusza dla trzech aktorów” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego na deskach krakowskiego Teatru Scena STU minęło 30 lat. Ten wciąż aktualny sceniczny fenomen był wielokrotnie nagradzany i obrósł wręcz teatralną legendą. W ciągu lat zdobył grono wiernej publiczności, która wspomina go jako wyjątkowe przeżycie teatralne, wyróżniające się swoim szybkim tempem, wybornym dowcipem, błyskotliwymi akrobacjami skojarzeniowymi, a przede wszystkim bezterminową świeżością.

Spektakl będzie można obejrzeć w Teatrze Małym w poniedziałek 19 marca o godz. 18.30. Mistrzowskie trio: Jan Peszek wraz z Mikołajem i Andrzejem Grabowskimi, zdradzając nieco ze swej prywatności, przeniosą państwa w niepowtarzalną przestrzeń zwariowanej teatralnej próby, „teatru w teatrze”, na pograniczu absurdu i rzeczywistości. Ich prywatne spory i dyskusje artystyczne, intymne pragnienia, pozy i „miny” teatralne, a także kłótnie o zawodowe pryncypia stały się pretekstem dla groteskowej wizji ograniczeń twórczości scenicznej i sądu nad współczesną kulturą. To także nieco złośliwy, ale celny portret artystów.

Fot. Michał Gabruk ESKANDER

Niezapomniany seans zbudowany na doskonałym tekście Bogusława Schaeffera oraz dowcipna gra prowadzona przez wybitnych aktorów z inteligentnym widzem. „Scenariusz dla trzech aktorów – widowisko wypełnione improwizacjami znakomitych ludzi teatru, którzy prowadzą błyskotliwą, a czasem wręcz zajadłą dyskusję o świecie sztuki i swoim w nim miejscu. Poznajcie „aktorów instrumentalnych” – wyzwolonych z przymusu pełnienia roli referenta cudzych życiorysów, do jakiej zmuszał przez ostatnie cztery stulecia dominujący w Europie rodzaj teatru! Zderzenie równorzędnych osobowości aktorskich, niezrównanych w swoich popisach oraz zabawie formą i żartem, to gwarancja doskonałej rozrywki, z nerwem i prowokującej do oczyszczającego śmiechu. Najlepszym podsumowaniem sztuki są słowa jej autora: „Teatrowi niepotrzebny jest blichtr. Niepotrzebne mu są wyrafinowane dekoracje, tworzy się dzięki słowu i aktorom”.

fot. mat. promocyjne

Bilety do nabycia: Kulturairozrywka.pl, KupBilecik.pl oraz kasa Teatru Małego (ul. ks. kard. Hlonda 1). Informacje w sprawie zamówień grupowych: tel. 77 441 05 33, e-mail: bilety@eskander.pl. Oficjalna strona spektaklu: www.scenariuszdlatrzechaktorow.pl

UWAGA KONKURS!!!

Wyślij na adres: redakcja@noweinfo.pl krótkie uzasadnienie, dlaczego warto wybrać się na spektakl „Scenariusz dla trzech aktorów”. Autorów dwóch najciekawszych e-maili nagrodzimy podwójnymi zaproszeniami na sztukę. E-maile można wysyłać do 14 marca, do godz. 18.00.

(JJ)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here