58 osób z Tychów oraz powiatów mikołowskiego, pszczyńskiego i bieruńsko-lędzińskiego odetchnęło z ulgą: nie mają SARS-CoV-2

0
Wymazobus przed starostwem bieruńsko-lędzińskim; fot. powiat bieruńsko-lędziński

Urząd Miasta Tychy poinformował dzisiaj (15 kwietnia), że wszystkie próbki pobrane jeszcze przed świętami przez ekipę wymazobusu od 58 osób z Tychów oraz powiatów bieruńsko-lędzińskiego, mikołowskiego i pszczyńskiego (a następnie zawiezione do laboratorium), po przebadaniu na obecność koronawirusa dały wynik ujemny – czyli nie stwierdzono w nich obecności patogenu SARS-CoV-2.

Wymazobus to specjalny ambulans wypożyczony przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, którego załoga pobiera od wskazanych przez sanepid osób wymazy, a następnie zawozi je do laboratorium, gdzie te biologiczne próbki poddawane są testowi na obecność koronawirusa. Niedawno władze samorządowe powiatów podlegających nadzorowi Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach, na prośbę wojewody, wspomogły finansowo funkcjonowanie na tym obszarze wymazobusu. W pierwszy kurs na teren podlegający PSSE Tychy ambulans ruszył 10 kwietnia.

Dzisiaj (15 kwietnia) Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, poinformowała nas, że wymazy pobrane 10 i 11 kwietnia od 58 przebywających na kwarantannie mieszkańców Tychów oraz powiatów mikołowskiego, pszczyńskiego i bieruńsko-lędzińskiego zostały już zbadane w laboratorium w Katowicach – wszystkie wyniki są ujemne, czyli nie stwierdzono obecności koronawirusa. W najbliższy piątek (17 kwietnia), jak słyszymy, wymazobus odbędzie swój kolejny kurs na obszarze nadzorowanym przez PSSE w Tychach. Tym razem jego załoga (specjalnie zabezpieczeni ratownik medyczny i pielęgniarka) pobierze wymazy od 30 osób.

– Dobre wieści płyną także ze szpitala zakaźnego – poinformował dzisiaj na swojej stronie facebookowej prezydent Tychów Andrzej Dziuba. – Na chwilę obecną żaden tyszanin z potwierdzonym wynikiem nie wymaga hospitalizacji. To daje wiarę i napawa optymizmem – będzie lepiej.

(pp)

Stan epidemii 15 kwietnia w Tychach i powiatach mikołowskim, pszczyńskim i bieruńsko-lędzińskim

Wymazobus dla gmin będących pod nadzorem sanepidu w Tychach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here