77-latek stracił 30 tys. zł

0
fot. ilustracyjne

77-letni mieszkaniec Wyrów 8 grudnia padł ofiara oszusta, który działał metodą „na policjanta”. W ciągu godzin senior stracił ponad 30 tys. zł.

Wyry, 8 grudnia, około godziny 12.30. Na telefon stacjonarny 77-letniego wyrzanina zadzwonił mężczyzna. Przedstawiając się jako funkcjonariusz policji, opisał prowadzoną wspólnie z prokuraturą akcję, której celem jest zatrzymanie sprawców wyłudzeń pieniędzy.

Oszust, chcąc utwierdzić swoją ofiarę w przekonaniu, że cała sytuacja polega na prawdzie poprosił, aby starszy człowiek nie rozłączając połączenia – wybrał numer 997 lub 112 i potwierdził dane funkcjonariusza.

Wypytując o ilość posiadanej w domu gotówki polecił seniorowi, aby ten zapakował ją do reklamówki i przekazał osobie, która za niedługi czas pojawi się przy jego domu. Niczego nie podejrzewający 77-latek po kilkudziesięciu minutach od kontaktu telefonicznego wręczył pakunek nieznanemu mężczyźnie, który przyszedł pod bramę posesji. Mieszkaniec Wyr stracił ponad 30 tysięcy złotych.

Policjanci radzą:

  • bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie w sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej,
  • informować policję o każdej próbie oszustwa,
  • konsultować się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy nie przekazywać osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności,
  • prosić o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza – do czego ma obowiązek – ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby czy też identyfikatora kadrowego; dane zapisać, aby następnie potwierdzić, czy dana osoba to faktycznie policjant.

Policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nigdy też nie prosi o przekazanie pieniędzy obywateli do jakiejkolwiek akcji!

(J), źródło: KPP Mikołów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here