78. rocznica wybuchu II wojny światowej

0
Fot. KPP Mikołów

W poniedziałek 4 września pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września 1939 r. odbyły się uroczystości związane z 78. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Odprawiono mszę św. polową, złożono kwiaty pod pomnikiem, odbył się apel poległych i oddano salwę honorową. Wręczono też odznaczenia.

Miejsce uroczystości jest szczególne, bo to autentyczne miejsce pamięci, naznaczone przelaną krwią. Tu znajdują się mogiły poległych żołnierzy 73 pułku piechoty z 23. Dywizji Piechoty Armii „Kraków”, którzy w dniach 1-2 września 1939 r. odpierali ataki niemieckiego Wehrmachtu. Walczyli oni w okolicznym lesie i na polach. Walki w rejonie Wyrów, Gostyni, Mikołowa i Tychów Żwakowa były największą potyczką polsko-niemiecką w wojnie obronnej  na Górnym Śląsku. Polacy jej nie przegrali, ale ogólna sytuacja na froncie spowodowała, że musieli się wycofać, aby uniknąć okrążenia. W walkach zginęli bohaterscy dowódcy – płk. Władysław Kiełbasa i kpt. Jan Rybczyński – dowodzący pociągiem pancernym „Groźny”, który siał spustoszenie wśród piechoty Wehrmachtu.

Od 13 lat, na pamiątkę tych walk, gmina Wyry, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tychach i towarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” organizują rekonstrukcję historyczną pt. Bitwa Wyrska. Bój o Gostyń”.

W uroczystościach 4 września wzięła udział kombatanci, harcerze, kompania honorowa Wojska Polskiego, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i z okolicznych gmin, duchowieństwo, przedstawiciele zakładów pracy, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie, strażacy KP PSP w Mikołowie, służba leśna, Straż Miejska z Mikołowa oraz mieszkańcy.

Po uroczystości można było spróbować wojskowej grochówki i zwiedzić pobliski schron bojowy „Sowiniec”. Organizatorami uroczystości byli: Urząd Gminy Wyry oraz Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tychach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here