Ależ mecz! GKS Tychy postraszył Finów w Lidze Mistrzów!

0

GKS Tychy dwukrotnie prowadził z IFK Helsinki na inaugurację hokejowej Ligi Mistrzów. Z faworyzowanymi Finami ostatecznie przegrał 3:5, ale dał nadzieję na pierwsze polskie punkty w tych elitarnych rozgrywkach.

12 meczów Mistrzów Polski i zero punktów – ten fatalny bilans bardzo chcieli przełamać hokeiści GKS-u Tychy. Typy bukmacherów przed pierwszym meczem były jednak bezlitosne – tyszanie musieli liczyć na cud.

Cudu nie było – podopieczni Andrija Gusowa rzucili się na Finów, walczyli o każdy centymetr lodu, o każdy krążek na wznowieniach. I wyszli na prowadzenie! W piątej minucie Alex Szczechura dograł do środka do Tomasa Sykory, a ten huknął pod poprzeczkę fińskiej bramki. Stadion Zimowy oszalał!

IFK wyrównał przed końcem pierwszej tercji, a na początku drugiej już prowadził. Tyszanie jednak świetnie rozegrali przewagi i strzelili dwie bramki – najpierw Filip Komorski, a chwilę potem Michael Cichy.

Finowie szybko doprowadzili do remisu, ale w Tychach znów uwierzyli w punkty.

W trzeciej tercji czyste konto zachował jednak Markus Ruusu, a jego koledzy z pola dwukrotnie pokonywali Johna Murraya.

Tyszanie przegrali, ale dali swoim kibicom mnóstwo nadziei, że w niedzielnym spotkaniu (15.30) z wicemistrzem Szwecji – Skellefteą – sprawią im miłą niespodziankę.

GKS Tychy – IFK Helsinki 3:5 (1:1, 2:2, 0:2)
1:0 – Tomáš Sýkora – Alexander Szczechura, Michael Cichy (04:33)
1:1 – Johan Motin – Tommi Santala, Markus Kankaanperä (18:09),
1:2 – Ryan O’Connor – Elias Ulander, Henrik Koivisto (26:35, 5/4),
2:2 – Filip Komorski – Gleb Klimienko Michael Cichy (28:29, 5/4),
3:2 – Michael Cichy – Alex Szczechura, Gleb Klimienko (31:05, 5/4),
3:3 – Markus Kankaanperä – Elias Ulander (32:40),
3:4 – Johan Motin – Erik Thorell, Tommi Santala (43:19),
3:5 – Lucas Lessio – Teemu Tallberg, Henrik Koivisto (52:12).

Sędziowali: Miha Bulovec (Słowenia), Michał Baca – Rafał Noworyta, Paweł Kosidło.
Minuty karne: 8-8.
Strzały: 24-35
Wznowienia: 28-36.
Widzów: 2018.

GKS: Murray – Górny, Bryk; Gościński (2), Rzeszutko, Bagiński – Pociecha (2), Ciura; Klimienko, Komorski, Michnow (4) – Kotlorz, Novajovský; Sýkora, Cichy, Szczechura – Kolarz; Kogut, Galant, Witecki oraz Kalinowski.
Trener: Andrij Gusow.

IFK: Ruusu – Motin (4), Eronen; Rask, Santala (2), Thorell – Ulander, Varakas; Keränen, Tyrväinen, Petrell – O’Connor, Laakso; Talberg, Koivisto (2), Lessio – Kankaanperä, Engberg Pitkänen, Jääskä, Åsten.
Trener: Ari-Pekka Selin.