Aquapark z biogazowym rurociągiem

0
Plac budowy Wodnego Parku Tychy, grudzień 2016 r.; fot. ZB
Reklama

Aquapark z biogazowym rurociągiem. Bryła głównego obiektu Wodnego Parku Tychy została zamknięta. Zakończono zasadnicze prace przy najdłuższym rurociągu biogazu w Polsce, który połączył tyski aquapark z oczyszczalnią. Na ukończeniu jest montaż zewnętrznej elewacji Chameleon Rockpanel.

Już niedługo ciepło będzie się rozchodziło po budynku z własnej bioelektrociepłowni, wyposażonej w dwa generatory o mocy elektrycznej 400 kW każdy oraz kocioł do produkcji ciepła.

– Osiem miesięcy trwała budowa sześciokilometrowego rurociągu, który połączył Wodny Park Tychy z naszą tyską oczyszczalnią – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej SA, inwestor Wodnego Parku Tychy. – Teraz już tylko pozostają odbiory końcowe i za kilka tygodni do naszego parku wodnego popłynie ekologiczny biogaz. Będzie to pierwszy tego typu obiekt zasilany tego rodzaju ekologicznym źródłem energii.

Tyska oczyszczalnia, jak słyszymy, jest jedyną samowystarczalną energetycznie oczyszczalnią w Polsce i jako jedna z pierwszych wykorzysta możliwości energetyczne biogazu na taką skalę. Nowy rurociąg to również pierwsze w Polsce wdrożenie technologii 3L Leak Control w przesyle biogazu, pozwalające na natychmiastowe wykrywanie uszkodzeń dzięki stałemu monitorowaniu procesów zachodzących w sieci przesyłowej. Inteligentny system sprawdzający stan techniczny rur i przewodów, umożliwi szybkie i dokładne sygnalizowanie awarii. Możliwe będzie także równoczesne przesyłane biogazu oraz danych w dwóch równoległych przewodach światłowodowych.

Reklama

W grudniu mijają dwa lata od podpisania umowy na budowę parku wodnego w Tychach. W styczniu 2017 roku miną dwa lata od wbicia pierwszej łopaty w plac budowy. Rok 2016 przyniósł najbardziej widoczne zmiany. Między innymi zawieszono w powietrzu kładkę linową, zamontowano basen z ruchomym dnem, przepuszczającą promienie słoneczne folię ETFE, agregaty prądotwórcze, ukończono montaż instalacji ogrzewania podłogowego. Do tego, jak słyszymy, zamontowano systemy instalacyjne związane z technologią wody basenowej, w tym filtry wypełnione tzw. „zielonym szkłem”. Dodatkowo o czystość wody zadbają lampy UV zamontowane w podbaseniu. Gotowe są już szatnie i natryski. Kończona jest strefa saun i grota śnieżna.

W 2017 roku planowany jest ostatni etap budowy, czyli faza wykończeniowa. Wodny Park Tychy ma być otwarty na przełomie III i IV kwartału 2017 roku.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj