Belowanie sianokiszonki – na co zwrócić uwagę?

0
Reklama

Odpowiednie belowanie sianokiszonki wpływa na jej jakość, a także na opłacalność zbiorów. Na wydajność i efektywność belowania wpływa wiele czynników, dlatego przed rozpoczęciem pracy powinniśmy sprawdzić kilka rzeczy. Na co zwrócić uwagę przy belowaniu sianokiszonki? W poniższym artykule przedstawimy Wam najważniejsze informacje na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego belowanie?

Technologii przechowywania sianokiszonki jest wiele. W tym artykule skupimy się na belowaniu, ponieważ niesie to za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim wskazuje się tutaj na wysoką jakość sianokiszonki, a także na łatwe wydzielanie kolejnych porcji paszy. Z tego względu minimalizujemy straty sianokiszonki podczas skarmiania.  Pamiętajmy jednak, że belowanie wymaga doświadczenia, ponieważ zbyt słabo zbite bele nie nadają się do kiszenia, natomiast zbyt ubite mogą rozedrzeć folię.

Folie do owijarek

Przed rozpoczęciem belowania musimy upewnić się, czy mamy odpowiednią ilość folii do owijarki i czy jest ona odpowiedniej jakości. Przede wszystkim musi charakteryzować się wysoką odpornością na działanie promieni słonecznych, a także na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym musi posiadać dobre parametry klejące, dzięki którym bele będą szczelne. Równie ważny jest także stopień wydajności folii. Zwróćmy uwagę, że folie do owijarek posiadają różne kolory. Służą one rolnikom do rozpoznania bel z różnych zbiorów – białe folie ze względu na to, że odbijają światło, używa się przy letnich zbiorach, natomiast ciemniejsze wykorzystuje się przy ostatnich sianokiszonkach w roku. Folie wysokiej jakości można kupić między innymi tutaj: https://poltechparts.pl/folie-siatki-do-pras-kiszonkarskie-do-owijarek.

Co wpływa na jakość sianokiszonki?

Technologia zbioru ma ogromny wpływ na jakość sianokiszonki. Jeżeli zabierzemy pod uwagę wszystkie czynniki, nasza sianokiszonka będzie się charakteryzować wysoką wartością odżywczą, dobrymi walorami smakowymi, a także będziemy w stanie przechowywać ją przez długi czas. Dzięki temu opłacalność produkcji bydła znacznie się zwiększy. Głównymi czynnikami, które wpływają na jakość sianokiszonki to:

  • termin zbioru,
  • wysokość koszenia,
  • stopień podsuszenia,
  • stopień rozdrobnienia,
  • czas przygotowania sianokiszonki,
  • technologia przechowywania.

Reklama

Na co zwrócić uwagę przed belowaniem?

Pamiętajmy, że bardzo duży wpływ na wartość odżywczą sianokiszonki ma termin jej zbioru. Wskazuje się, że najlepszym momentem jest chwila, gdy łąki zaczynają się kłosić. Zbyt wczesne koszenie obniża poziom cukru, natomiast zbyt późne, na wartość pokarmową i strawność kiszonki. Wysokość koszenia jest również bardzo ważna i powinno przeprowadzać się ją na wysokości około 5-8 cm nad gruntem. Jeżeli skosimy zbyt nisko, zebrana sianokiszonka będzie zanieczyszczona ziemią, a także zmniejszymy przyszłe plony. Z kolei jeżeli skosimy zbyt wysoko, zbiory będą za małe i stracą na opłacalności. Jak wspomnieliśmy, stopień podsuszenia jest również bardzo ważny, ponieważ wpływa on na proces zakiszania. Wskazuje się, że zawartość suchej masy przy belowaniu powinna wynosić około 45% łącznego ciężaru.

Maszyny do sianokiszonek

Do wydajnej produkcji sianokiszonki wysokiej jakości potrzebujemy specjalnych maszyn, które ułatwią naszą pracę. Przede wszystkim wskazuje się tutaj na kosiarki, przetrząsacze, zgrabiarki i oczywiście prasy. Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem prac powinniśmy sprawdzić ich stan techniczny i niezwłocznie dokonać ewentualnych napraw. Jeżeli będzie to konieczne, należy wymienić uszkodzone części na nowe.  Części zamienne do maszyn rolniczych oferuje między innymi sklep z częściami rolniczymi Poltechparts.pl.

Jak rozpoznać sianokiszonkę dobrej jakości?

W jaki sposób sprawdzić, czy nasza sianokiszonka charakteryzuje się wysoką jakością? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na jej zapach. Powinien być lekko chlebowy i delikatnie kwaskowy, jednak nie może być ostry. Sprawdźmy również kolor sianokiszonki – dobrej jakości kiszonka powinna mieć barwę zbliżoną do początkowej, jednak z delikatnie brązowym odcieniem.

Przechowywanie bel

Bele po owinięciu najlepiej od razu przetransportować z pola na odpowiednie miejsce. W ten sposób zapobiegniemy uszkodzeniu folii np. przez ptaki. Podczas transportu powinniśmy zwrócić uwagę, czy bele nie są narażone na żadne ostre przedmioty i krawędzi, ponieważ uszkodzenie folii może spowodować całkowite zepsucie się sianokiszonki w danej beli.

Jakie wady?

Wskazuje się, że z belowaniem wiąże się wyższy koszt jednostkowy, a także większy nakład pracy związany z przechowywaniem sianokiszonki. Na belowanie składa się bowiem prasowanie, owijanie, transport, składanie, a także rozpakowywanie poszczególnych bel z osobna. Dodatkowo warto zabrać pod uwagę fakt, że jakość poszczególnych bel różni się od siebie, przez co układ pokarmowy krów może źle na to reagować. Pamiętajmy jednak, że przy odpowiednio zaplanowanych i przeprowadzonych zbiorach, różnice te minimalizujemy, a przez bardzo niskie straty sianokiszonki możemy mieć pewność, że belowanie jest opłacalne.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł będzie dla Was przydatny i wiecie już, na co zwrócić uwagę podczas belowania sianokiszonki. Powodzenia i udanych zbiorów!

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj