Bezpłatna linia autobusowa „Paprocany 1” została zlikwidowana

0
Autobusy linii "Paprocany 5" wciąż kursują; fot. ZB

Bezpłatna linia autobusowa „Paprocany 1” została zlikwidowana. Zlikwidowane zostały kursy autobusów „Paprocany 1”, czyli jedna z pięciu linii autobusowych wożących w weekendy za darmo pasażerów nad Jezioro Paprocańskie w Tychach. Autobusy „Paprocany 1” kursowały między Jaroszowicami i Paprocanami. Mało kto, jak słyszymy, z nich korzystał. Pozostałe linie bezpłatne tj.: Paprocany 2”, „Paprocany 3”, „Paprocany 4” i „Paprocany 5” nadal funkcjonują.

Bezpłatne, letnie linie autobusowe miały ułatwić tyszanom dojazd do ośrodka wypoczynkowego nad Jeziorem Paprocańskim i przynajmniej częściowo rozwiązać problem z brakiem miejsc parkingowych przy tym ośrodku. Funkcjonować miały tylko w weekendy od 19 maja do 26 sierpnia.

Uruchomiono pięć takich tras oznaczonych jako: „Paprocany 1”, „Paprocany 2”, „Paprocany 3”, „Paprocany 4” i „Paprocany 5”, zapowiadając możliwość skorygowania ich liczby w zależności od frekwencji. 19 maja pierwsze tak oznakowane autobusy zaczęły zwozić tyszan z różnych dzielnic miasta nad jezioro. Rozkłady jazdy zawierają cztery kursy nad jezioro i cztery kursy powrotne. Łączny koszt organizacji owych pięciu darmowych linii wynieść miał ok. 70 tys. zł na sezon.

Jak dowiedzieliśmy się od Rafała Zająca, kierownika działu organizacji Miejskiego Zarządu Komunikacji w Tychach, w miniony weekend po raz ostatni kursowały autobusy „Paprocany 1”. Linia ta została bowiem zlikwidowana z powodu małej liczby pasażerów i 9 czerwca, ani później, nie należy spodziewać się w Tychach tak oznakowanych autobusów.

Linia „Paprocany 1” wiodła z Jaroszowic (ul. Długa) przez Urbanowice, Wygorzele, Cielmice, osiedle Z1, osiedle Z na pętlę paprocńską. Pierwszy autobus do Paprocan odjeżdżał z ul. Długiej o godz. 10.12, ostatni o 15.10. Korzystając z tej linii z Paprocan można była za darmo odjechać pierwszy raz o godz. 13.00, ostatni raz – o godz. 19.30.

Kierownik Zając poinformował nas, że autobusy „Paprocany 1” woziły w ciągu dnia po czterech pasażerów (pozostałe bezpłatne linie do Paprocan przewoziły w tym czasie, jak słyszymy, od kilku do kilkudziesięciu pasażerów). Swoisty rekord padł w niedzielę 3 czerwca – w ciągu całego dnia z autobusów „Paprocany 1” skorzystały tylko, jak słyszymy, 2 osoby. Z powodu niskiej frekwencji linię tę zlikwidowano.

– Pozostałe linie bezpłatne: „Paprocany 2”, „Paprocany 3”, „Paprocany 4” i „Paprocany 5” funkcjonować będą bez zmian, zgodne z wprowadzonym rozkładem jazdy – informuje Rafał Zając z MZK Tychy.

(icz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here