Bezpłatne szczepienia dla dziewczynek przeciw HPV 

0
fot. DoroT Schenk z Pixabay
Reklama

Tychy finansują szczepienia przeciw wirusowi HPV, który powoduje raka szyjki macicy. To drugi pod względem częstości występowania nowotwór złośliwy u kobiet. Programem szczepień objęte są dziewczynki z rocznika 2009 zameldowane w Tychach.

Jak wyjaśnia lek. Aleksandra Czachowska (medonet.pl), HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, czyli stan przednowotworowy lub nowotwór szyjki macicy, którego rola w procesie powstawania tych dolegliwości jest niepodważalna. Do zakażenia wirusem dochodzi najczęściej wskutek kontaktów seksualnych lub wspólne korzystanie z rzeczy przeznaczonych do higieny osobistej, np. ręczników, bielizny. Wirus HPV (jak czytamy) to czynnik konieczny jednak niewystarczający, aby rak szyjki mógł się rozwinąć.

Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, informuje, że w ramach Programu Profilaktyki i Promocji Zdrowia dla Miasta Tychy na rok 2021 gmina Tychy realizuje program szczepień przeciw HPV, który ma na celu ograniczenie zachorowalności tyszanek na raka szyjki macicy. Program kierowany jest do dziewczynek z rocznika 2009, zameldowanych na terenie miasta Tychy.

– Koszt szczepień w całości zostanie pokryty z budżetu gminy – zapewnia Ewa Grudniok. – Organizatorem szczepień z ramienia Urzędu Miasta Tychy jest Przychodnia nr 4 sp. z o.o.

– Od wielu lat wspieramy w Tychach profilaktykę nowotworową – mówi Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych. – Zdajemy sobie sprawę, że skuteczna walka z chorobami nowotworowymi powinna łączyć szereg elementów, w tym edukację zdrowotną oraz podejmowanie działań profilaktycznych zgodnych z najnowszymi standardami medycznymi. Zachęcam rodziców dziewczynek do zgłoszenia się z córkami na szczepienie przeciw HPV, być może dzięki temu ochronią zdrowie, a nawet i życie swoich dzieci.

Reklama

ZAPISY I HARMONOGRAM PRACY PUNKTÓW SZCZEPIEŃ:

  1. Żwakowska 20 czwartki: 15:30 – 18:00 (32 217 50 38)
  2. Niepodległości 45 środy: 15:30 – 18:00 (32 327 62 49 wew. 5 lub 508 314 612)
  3. Zaręby 37a piątki: 16:00 – 18:00 (32 322 93 32).

(pp)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here