Budżet obywatelski: Mikołów głosuje

0
W sobotę 22 października na rynku do poparcia swojego projektu zachęcała młodzież z 27 Harcerskiej Drużyny Wodnej; fot. J. Jędrysik
Reklama

W Mikołowie jeszcze dziś (niedziela 23 października) i jutro (poniedziałek 24 października) można zagłosować w drugiej edycji budżetu obywatelskiego. Wybierać można spośród 44 projektów lokalnych i ogólnomiejskich, zgłoszonych przez mieszkańców. Inwestycje z największą liczba głosów zostaną przez gminę zrealizowane. Do podziału jest milion złotych.

W sobotę 22.10 (pierwszy dzień głosowania) na mikołowskim rynku do obywatelskiej aktywności zachęcał sam burmistrz Stanisław Piechula.

Obok zacumował duża łódź z żaglami 27 Harcerskiej Drużyny Wodnej. W ten sposób młodzież promowała swój projekt zakupu m.in. łodzi z silnikiem, sześciu wioseł szalupowych do łodzi, czterech kajaków typu kanadyjka, przyczepy transportowej i namiotów. Szacunkowy koszt: 55 150 zł. Harcerze rozdawali ulotki, częstowali ciastkami.
Na rynku dostrzegliśmy też z ulotkami Artura Wnuka i Macieja Rochela, autorów projektu zakładającego rozbudowę w mieście infrastruktury rowerowej (ustawienie wiat, samoobsługowych stacji naprawczych dla rowerów, stojaków, wyznaczenie kontrapasów na czterech ulicach w mieście oraz wykonanie przejazdu rowerowego na ul. Górniczej i obniżenia krawężników na skrzyżowaniu ul. Waryńskiego i ul. Skrajnej. Szacunkowy koszt: 92 300 zł.

Pełna lista i opis wszystkich projektów znajduje się na stronie internetowej www.obywatelski.mikolow.eu. Głosować można elektroniczne (poprzez powyższą stronę www) oraz osobiście w Miejskiej Bibliotece Publicznej, pływalni Aqua Plant, Centrum Handlowym Auchan i w poszczególnych sołtysówkach. Głosować może mieszkaniec Mikołowa, zameldowany na stałe lub czasowo, który ukończył 16 lat. Głosującemu przysługują dwa głosy: jeden na projekt lokalny (w miejscu zamieszkania) i jeden na projekt ogólnomiejski.

Reklama

Wnioski zgłoszone do tegorocznej edycji są bardzo zróżnicowane – dotyczą sportu, rekreacji, bezpieczeństwa, działań artystycznych czy udogodnień dla zwierząt. Łącznie wpłynęło ich 47, w tym 30 lokalnych i 17 ogólnomiejskich. Urzędnicy miejscy sprawdzili ich zgodność z regulaminem. Ostatecznie zakwalifikowano 44 projekty – 15 ogólnomiejskich i 29 lokalnych. Te drugie zostały rozlokowane w 10 okręgach (Centrum 1, 2, 3; Reta, Borowa Wieś, Paniowy, Mokre, Śmiłowice, Kamionka i Bujaków.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj