Celebrytka Mona Lisa

0

Miłośnicy sztuki będą mieli okazję przyjrzeć się najsłynniejszemu portretowi w historii malarstwa – Mona Lisie. Tajemnicza florentynka będzie bohaterką najbliższego spotkania z cyklu „Czwartki z paletą”, które odbędzie się w czwartek 28 marca o godz. 18.00 w Mediatece. Wstęp wolny.

„Czwartki z paletą” – tak nazywa się cykl spotkań, jaki od pół roku organizowany jest w Mediatece – głównej siedzibie Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tychach. To właśnie tam raz w miesiącu Agnieszka Kijas, tyska pisarka, poetka i pasjonatka sztuki – zdradza publiczności smaczki i tajemnice ze świata wielkiego malarstwa. Tym razem na jej „paletę” trafi pierwsza dama światowego malarstwa – Mona Lisa.

– Dwa słowa: Mona Lisa, i już przed naszymi oczami pojawia się twarz tajemniczej Włoszki o zagadkowym uśmiechu – mówi Agnieszka Kijas. – To wybitne arcydzieło, autorstwa renesansowego malarza Leonarda da Vinci, zna prawie każdy. Ale dlaczego? Dlaczego właśnie ten obraz, a nie inny, stał się obiektem kultu i masowej adoracji? Co sprawiło, że z taką czcią podziwiamy portret niezbyt urodziwej kobiety po czterdziestce?

Agnieszka Kijas; fot. mat. prom.

Cykl „Czwartki z paletą” jest okazją do rozmowy o malarstwie oraz zachętą do sięgania po poruszające tę tematykę książki. Tradycyjnie Miejska Biblioteka Publiczna przygotuje książkowe propozycje związane z tematem malarskiej historii. Dodatkowo o oprawę muzyczną spotkania zadba młoda pianistka Hanna Derej. Jej muzyczne improwizacje uzupełnią gawędę o kobiecie, która osobiście znała Leonarda da Vinci.

(J)

Dodaj komentarz