Czułowianie przeciw zabudowie szeregowej

0
Spotkanie w Czułowie, 24.10.2017 r.; fot. ZB

Czułowianie przeciw zabudowie szeregowej. Mieszkańcy tyskiej dzielnicy Czułów, podczas spotkania z przedstawicielami spółki planującej wybudowanie przy ul. Świerkowej osiedla „Daglezja”, sprzeciwili się dzisiaj (24.10) zabudowie szeregowej na tym terenie. Petycja tej treści skierowana zostanie do Urzędu Miasta Tychy. Spotkanie w sali Rady Osiedla Czułów  było bardzo burzliwe, natomiast istotną informację „Nowe Info” uzyskało zaraz po nim.

Spółka „Invest Daglezja” zamierza wybudować przy ul. Świerkowej, na swoim gruncie, ok. 36 domów (mówi się nawet i o 40 domach). Tworzyć mają osiedle „Daglezja”. Mieszkańcy Czułowa sprzeciwiają się tej inwestycji ze względu na to, że występować tu będzie zabudowa szeregowa. Przeciw takiej zabudowie występują już od co najmniej 2 lat.

Z prawnego punktu widzenia sprawa wydaje się przesądzona na niekorzyść inwestora. Teren ten objęty jest tworzonym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym wyklucza się zabudowę szeregową. Stanisław Gawęcki, współwłaściciel „Invest Daglezji” zwrócił się do Urzędu Miasta Tychy o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, co jest podstawą do późniejszego wystąpienia o pozwolenie na budowę, ale wydanie decyzji o warunkach zabudowy została zawieszona na 9 miesięcy, właśnie dlatego że projekt zakłada zabudowę szeregową, a powstający plan taką zabudowę na tym terenie już wkrótce wykluczy.

Dzisiejsze spotkanie przedstawicieli spółki „Invest Daglezja” z mieszkańcami Czułowa było bardzo burzliwe. Stanisław Gawęcki próbował tłumaczyć mieszkańcom swoją wizję osiedla. Deklarował, że nie jest deweloperem. Został skrytykowany m.in. za próbę zdobycia przychylności mieszkańców poprzez dawanie obietnic bez pokrycie (np. budowy przychodni lekarskiej) i ogólnie za brak przygotowania do rozmowy. S. Gawęcki tłumaczył, że projekt i dane techniczne miał przedstawić projektant, ale nie przyszedł. Czułowianie namawiali inwestora aby na działkach, które są jego własnością, postawił znacznie mniej domów i wcześniej rozwiązał problem dojazdu do nich.

Podczas spotkania mieszkańcy podpisywali się pod petycja, która zaadresowana została do Wydziału Planowania Przestrzennego i Urbanistyki Urzędu Miasta Tychy. W petycji tej czytamy: „My, mieszkańcy ul. Świerkowej i ul. Piaskowej w Tychach wyrażamy sprzeciw wobec planowanej budowy 36 budynków mieszkalnych w zabudowie szeregowej na działkach o numerach 5824/111, 5825/111, 5826/111, 5827/111, 4122/111, 4121/111 i 5681/111 przy ul. Świerkowej w Tychach. Jednocześnie chcemy aby planowana inwestycja była realizowana zgodnie z tworzonym planem zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje w dzielnicy Czułów zabudowę domów jednorodzinnych lub zabudowę domów bliźniaczych.”

– Nie zgadzamy się! – dało się słyszeć na sali obrad Rady Osiedla Czułów. – Nie dla szeregówek!

Mieszkańcy ostrzegli S. Gawęckiego, że nie dopuszczą do tego, by wybudował osiedle według obecnego projektu.

Po zebraniu „Nowe Info” zapytało Stanisława Gawęckiego, co zamierza teraz robić.

– Projektant musi przemodelować projekt, aby był zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego – odpowiedział S. Gawęcki.

(icz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here