Czy można zwalczyć trądzik różowaty domowymi sposobami?

0
Reklama

Jeśli Twoja skóra twarzy znienacka czerwieni się w stresujących sytuacjach lub po zjedzeniu ostrych i gorących przypraw, to znak, że być może w przyszłości będziesz chorować na trądzik różowaty. To choroba skóry, która występuje stosunkowo późno, jednak jej pierwsze objawy mogą wystąpić już między 25. a 30. rokiem życia. Trądzik różowaty to dermatoza, której całkowite wyleczenie nie jest możliwe, jednak wczesne rozpoznanie pozwala na zahamowanie jej rozwoju. Dowiedz się, jak wspomóc jego leczenie domowymi sposobami.

Trądzik różowaty a trądzik pospolity

Trądzik różowaty (rosacea) dla wielu osób jest trudny w zdiagnozowaniu i leczeniu. Często zdarza się, że zostaje wykryty dopiero wtedy, kiedy znajduje się już w pewnym stopniu zaawansowania. Wiele osób jego objawy błędnie identyfikuje jako symptomy innej częstej dermatozy, jaką jest trądzik pospolity. Niestety, choroby te poza wspólnym członem w nazwie nie mają ze sobą nic wspólnego. Często zdarza się, że osoby z trądzikiem różowatym rozpoczynają stosowanie produktów skierowanych do trądziku pospolitego, przez co jeszcze bardziej podrażniają swoją skórę.

Jak rozróżnić te dwie dermatozy? Trądzik pospolity jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, która wiąże się z nadmiernym rozrostem gruczołów łojowych, rogowaceniem ujść mieszków włosowych i nadprodukcją sebum. Jedną z jego cech charakterystycznych, która nie występuje w przypadku trądziku różowatego, jest obecność wykwitów pierwotnych, czyli zaskórników.

Przyczyny i objawy trądziku różowatego

Trądzik różowaty to także choroba o przewlekłym i zapalnym charakterze, jednak jego obecność na skórze wiąże się z nadreaktywnością naczyń krwionośnych, które objawiają się jako charakterystyczny rumień o charakterze napadowym między 20. a 25. rokiem życia. W tym czasie nie występują jego inne objawy, przez co bardzo łatwo pomylić go z nadmierną wrażliwością skóry. Zmiany stają się zauważalne około 35. roku życia, kiedy choroba wchodzi w drugą fazę – rumień często ulega utrwaleniu, oprócz tego pojawiają się grudki i krostki. Jeśli w tym czasie także nie zostanie podjęte właściwe leczenie i pielęgnacja skóry, może pojawić się obrzęk twarzy, jak i zmiany przerostowe.

Domowe sposoby na trądzik różowaty

Trądzik różowaty to dermatoza, której całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Jedynie jej wczesne rozwiązanie i unikanie czynników drażniących pozwala na zahamowanie jej rozwoju. W jaki sposób radzić sobie z nią za pomocą domowych sposobów?

Reklama

Domowe sposoby na trądzik różowaty przede wszystkim opierają się na unikaniu różnego rodzaju czynników drażniących. Zalicza się do nich:

  • unikanie stresu i silnych emocji;
  • ograniczenie spożywania alkoholu i kawy;
  • ograniczenie spożywania ostrych i gorących potraw;
  • ochronę przeciwsłoneczną (kremy z odpowiednio wysokim filtrem UV są niezbędne);
  • unikanie częstego przebywania w klimatyzowanych i mocno ogrzewanych pomieszczeniach.

Ważną rolę odgrywają także właściwie dobrane kosmetyki pielęgnacyjne. Powinno się unikać produktów, które w składzie zawierają składniki drażniące skórę z trądzikiem różowatym, jak np. alkohol, parabeny, sztuczne kompozycje zapachowe i konserwanty.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj