Dachówka ceramiczna czy blachodachówka – plusy i minusy obu rozwiązań

1
Reklama

Wybór materiału do pokrycia dachu jest często uznawany za rozległy temat. Na rynku istnieje sporo rozwiązań, które mają mnóstwo zalet, jednakże baczną uwagę należy również zwracać na potencjalne wady. Przyjrzyjmy się bliżej dwóm najpopularniejszym rozwiązaniom, czyli dachówce ceramicznej oraz blachodachówce.

Czym jest dachówka ceramiczna?

Dachówka ceramiczna to specjalne pokrycie dachu wykonane z wysokiej jakości gliny. Popularność zyskała już w czasach starożytnych, kiedy to dumnie eksponowała domy bogatych Rzymian.

Zalety dachówki ceramicznej

Jedną z największych zalet dachówek ceramicznych jest ich trwałość. Stosunkowo często można usłyszeć, że dachówka ceramiczna przy odpowiedniej pielęgnacji może nadawać się od użytku nawet 100 lat.

Do zalet dachówek ceramicznych bez wątpienia można również zaliczyć ich estetykę. W dzisiejszych czasach użycie dachówki ceramicznej może być eleganckim wykończeniem domu.

Wady dachówki ceramicznej

Dachówka ceramiczna nie jest rozwiązaniem bez wad. Szacuje się, że 1 m2 dachówki ceramicznej może ważyć nawet 39 kg. Nie trzeba długo się zastanawiać, aby dojść do wniosku, że przy dużych dachach, masa całkowita dachówki może być spora. Dlatego tak ważne jest zbudowanie stabilnego dachu, który z powodzeniem zniesie wszelkie obciążenia.

Reklama

Inną wadą jest koszt dachówki ceramicznej. Obecnie za 1m2 zapłacimy nawet 64 zł. Jest to często pułap nieosiągalny zwłaszcza dla osób, które w swoim budżecie nie mają odłożonej sporej sumy pieniędzy na samą dachówkę. Istnieją jednak tańsze alternatywy.

Czym jest blachodachówka?

Blachodachówka przez wiele osób jest uznawana za świetną imitacją dachówki ceramicznej. Z większej odległości stosunkowo trudno ocenić, czy dany dach jest pokryty dachówką ceramiczną, czy blachodachówką.

Zalety blachodachówki

Jak sama nazwa wskazuje, blachodachówka jest wykonana z blachy. Jest to o wiele tańszy materiał niż glina. Szacuje się, że za 1m2 tego materiału zapłacimy ok. 49 zł. Jest to o wiele mniej, niż w przypadku standardowej dachówki ceramicznej.

Blachodachówka charakteryzuje się gładką fakturą. Ma to spore znaczenie zimą, gdy masy śniegu będą spadały na nasz dach. Blachodachówka ułożona pod odpowiednim kątem może skutecznie powodować, że nasz dach będzie wolny od zalegającego śniegu i wszędobylskiego lodu.

Wady blachodachówki

Blachodachówka również ma swoje wady. Jedną z nich jest możliwość użycia jej tylko na prostych dachach. Zbyt skomplikowane dachy będą wymagały sporych obróbek blachy, co spowoduje pogorszenie stanu wizualnego gotowego domu.

Zapewne każdy z nas zna dźwięk uderzania kropli deszczu o blachę. Podobnie wygląda to w przypadku blachodachówki. Mocne brzmienie podczas deszczu może skutecznie zniechęcić mieszkańców do użycia blachodachówki.

Każde pokrycia dachowe Poznań mają swoje wady i zalety, które należy pilnie przeanalizować, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie i rodziny. Żadna opcja nie jest bezbłędna, a uświadomienie sobie tego stanu rzeczy może wnieść sporo spokoju do naszego życia w nowym domu.

Reklama

1 KOMENTARZ

  1. Fajny materiał, taki „w pigułce” przedstawiający zagadnenie. Choć oczywiście temat jest znacznie szerszy i bardziej złożony, wiadomo. My dokładnie przeanalizowaliśmy wszystko zanim jeszcze wzięliśmy się za konkrety związane z domem i już na etapie projektu wiedzieliśmy, że zdecydujmy się na rozwiązanie z blachy. Położyliśmy u siebie blachodachówkę dwumodułową od Regamet (bo dach jest akurat dość pokomplikowany), wyszło pięknie. Od tego czasu minęło już parę dobrych lat, a dach do dziś wygląda pięknie i sprawuje się bez jakichkolwiek zarzutów. Więc od siebie mogę to rozwiązanie z czystym sumieniem polecić!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj