Dlaczego warto zainwestować w certyfikat SSL?

0

Założenie strony internetowej wiąże się nie tylko z wyborem domeny, hostingu oraz z zaprojektowaniem jej wyglądu i funkcjonalności. Równie ważne jest bezpieczeństwo. W tym kontekście koniecznością jest posiadanie zabezpieczeń SSL, szczególnie jeśli chcesz na swojej stronie sprzedawać. Czym jest certyfikat SSL i dlaczego warto w niego zainwestować?

Co to jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL szyfruje dane przesyłane pomiędzy komputerem użytkownika, przeglądarką internetową a serwerem. W ten sposób chroni on i uwiarygadnia stronę internetową.

Tak więc, odwiedzając stronę z certyfikatem SSL, użytkownik ma pewność, że jego dane są bezpieczne. Głównie chodzi o informacje personalne. Osoba, która wpisuje takie dane na stronie internetowej (np. poprzez zapisanie się do newslettera czy wypełnienie formularza zamówienia) ma pewność, że nie zostaną one przechwycone.

Konkretny certyfikat zawsze przypisany jest do jednej domeny i zawiera jej adres IP czy dane właściciela.

Jak działa certyfikat SSL

Jak informują eksperci Cyber Folks, certyfikat SSL polega na niesymetrycznym szyfrowaniu. Przeglądarka internetowa szyfruje dane kluczem publicznym, a klucz prywatny znajduje się na serwerze. Informacja zaszyfrowana w twoim komputerze może być odczytana tylko przez twój serwer. Tylko on posiada pasujący klucz deszyfrujący.

Dzięki takiemu rozwiązaniu dane od momentu wprowadzenia w przeglądarce do momentu odszyfrowania już na serwerze są bezpieczne. Nie można ich zatem „ukraść po drodze” – ani przez kabel, ani przez sieć bezprzewodową.

Rodzaje certyfikatów SSL

Dostawcy usług internetowych oferują szeroki wybór zabezpieczeń SSL. Inne tworzone są dla sklepów internetowych, inne dla banków i instytucji rządowych. Poszczególne certyfikaty SSL różnią się funkcjonalnością, zakresem ochrony, kosztem (certyfikat SSL cena) oraz tym, w jaki sposób są wydawane.

Dlaczego warto zdecydować się na certyfikaty SSL

Inwestycja w certyfikat SSL jest szczególnie ważna dla właścicieli sklepów internetowych oraz stron, gdzie których wykorzystuje się lub przetwarza dane osobowe.

Zabezpieczenia SSL odgrywając coraz większą rolę w handlu internetowym (e-commerce). W dobie coraz bardziej popularnych zakupów online (w ostatnim roku pandemia wzmocniła trend zakupów w sieci) i występującym ryzyku kradzieży danych certyfikat SSL jest koniecznością.

To inwestycja opłacalna z kilku powodów. Buduje zaufanie klientów, użytkowników, co w efekcie przekłada się na konkurencyjność i zyskowność. Bez certyfikatu SSL nie obsłużysz płatności. Masz też bardzo małą szansę na wypełnienie formularzy na stronie.

Uzyskanie certyfikatu SSL należy rozważyć w poniższych kontekstach:

RODO i dane osobowe

SSL to podstawowa metoda ochrony kryptograficznej, zapewniający wysoki poziom poufności w czasie transmisji danych.

Wiarygodnie dla Google

Wyszukiwarka Google buduje ranking wyników wyników na podstawie dziesiątek kryteriów, ale eksperci SEO są zgodni, że istnieje statystycznie istotna korelacja między posiadaniem certyfikatu SSL a realnie uzyskiwanymi pozycjami w wyszukiwarce.

Wiarygodnie dla ludzi

Przeglądarki internetowe oznaczają strony jako niezabezpieczone poprzez odpowiedni komunikat na pasku (czerwona otwarta kłódka lub trójkąt z wykrzyknikiem). Coś takiego działa na ludzi odstraszająco. Czy stać cię na to, żeby klient wyszukał twoją stronę, ale potem obawiał się ją otworzyć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here