Dni Mikołowa – Enej, Lisowska i Schuberth…

0
W sobotę 2 września gwiazdą Dni Mikołowa będzie Enej; fot. Krystyna Janusz

W pierwszy weekend września (2-3.09) odbędą się Dni Mikołowa. W sobotę repertuar na scenie ustawionej na rynku dostosowany będzie dla młodych widzów (Tabu, Ewelina Liskowska, Enej). W niedzielę będzie coś na biesiadną nutę (Claudia i Kasia Chwołka, Karpowicz Family, Jacek Silski). Gwiazdą w niedzielę będzie Rudi Schuberth (przeboje: „Monika dziewczyna ratownika”, Córka rybaka”, „Wars wita”, „Tylko mi ciebie brak”).

SOBOTA – 2 WRZEŚNIA

Godz. 16.00: otwarcie Dni Mikołowa.

Godz.16.30:  Fryna – to istniejący od 2009 r. projekt profesjonalnych muzyków jazzowych, rockowych i art-pop, którzy sięgnęli do tradycji polskiej muzyki ludowej (głównie ze Śląska). Wykorzystując tradycyjne tematy, energię, estetykę i język muzyki ludowej, zaproponowali swoją własną wersję, bardziej przystępną dla gustów współczesnych odbiorców. Nie ulegli przy tym pokusie szybkiego i łatwego komercjalizmu, lecz wzbogacili wartości ludowych przekazów o własne ciekawe aranżacje, obudowane profesjonalnym warsztatem muzycznym oraz oryginalnymi stylizacjami tekstów piosenek.

Godz. 18.00: Tabu – to śląski zespół stworzony w 2003 r. Od tego czasu zagrał ponad pół tysiąca koncertów, wygrał najważniejsze nagrody na muzycznych festiwalach i nagrał cztery studyjne albumy. Muzyka Tabu to głównie reggae z energią i mocno słyszalną sekcją dętą. To również świetnie zagrane roots reggae i ska. Teksty są bardzo osobiste ale poruszają też szeroko pojęte tematy socjologiczne.

Ewelina Lisowska; fot. www.ewelina-lisowska.com

Godz. 20.00: Ewelina Lisowska – od dziecka śpiewa. Ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu, w klasie gitary klasycznej. Od 2008 r. była związana z post-hardcore’owym zespołem Nurth pod pseudonimem Evelynn. Była uczestniczką programów TVN: „Mam Talent” i „X Factor”. Debiutancki minialbum pt. „Ewelina Lisowska” ukazał się w 2012 r. Materiał promowany był piosenką „Nieodporny rozum”. Popularność przyniósł jej też przebój „W stronę słońca”. Premiera czwartej, najnowszej płyty została zaplanowana jest na listopad 2017 r. Pierwszym singlem zapowiadającym album został utwór „W sercu miasta”.

Godz. 21.30: Enej – zespół rockowo-folkowy, założony w 2002 r. w Olsztynie przez braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa (obecnego managera zespołu). Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera „Eneidy” Iwana Kotlarewskiego – Eneja, wesołego kozaka podróżującego po świecie. Grupa to mieszanka różnorodna kulturowo, co ma swe źródło w pochodzeniu członków zespołu – rodzina braci Sołoduchów ma korzenie ukraińskie, Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie, a pozostali członkowie zespołu to Polacy. Na dyskografię zespołu składają się cztery krążki studyjne i jeden koncertowy. Debiutancka płyta „Ulice” ukazała się w roku 2008. W 2010 r. wydana została płyta „Folkorabel” (uzyskała status złotej). Natomiast w 2012 r. ukazała się płyta Folkhorod (Potrójna Platynowa Płyta), a w 2015 r. płyta „Paparanoja” (złoty krążek). Przeboje zespołu Enej to: „Radio Hello”, „Skrzydlate ręce”, „Tak smakuje życie”, „Lili” i „Symetryczno-Liryczna”, „Zbudujemy Dom”, „Nie chcę spać” oraz „Kamień z napisem LOVE”.

Prowadzący: Adam Giza

NIEDZIELA – 3 WRZEŚNIA

Godz. 13.00: otwarcie drugiego – program dla dzieci.

Godz. 14.00: Schronisko dla Zwierząt im. św. Franciszka z Asyżu – możliwość przygarnięcia bezdomnych psów i kotów.

Godz. 15.00: Claudia i Kasia Chwołka – kobiecy duet wokalny – mama i córka, od 2011 r. obecny na śląskiej scenie szlagierów i muzyki biesiadnej.

Godz. 16.30: Karpowicz Family – na śląskiej scenie muzycznej pojawiła się jesienią 2000 r. Jej założycielem i twórcą jest wokalista Zbyszek Karpowicz. Muzyka i taniec tej barwnej grupy charakteryzuje się temperamentem i melodyjnością a teksty nie stanowią skomplikowanych do przemyśleń wersów. Nieść ludziom radość i nadzieję – to główne motto zespołu Karpowicz Family.

Godz. 17.50 – prezentacja Bractwa Strzeleckiego w Mikołowie.

Jacek Silski; fot. www.jaceksilski.eu

Godz. 18.00: Jacek Silski  Śląski Słowik – solista Królewskiej Orkiestry Symfonicznej przy Pałacu w Wilanowie. Występował z Operą Śląską w Bytomiu oraz Operą Państwową we Wrocławiu. W późniejszych latach współpracował również z prywatną operą Marka Tracza, z którą wziął udział w tourne po Europie. W kolejnych latach zaznaczył się w rolach musicalowych spektakli Teatru Rozrywki w Chorzowie. Pracował w Teatrze Muzycznym w Kiel w Niemczech. Śpiewa melodyjne, nastrojowe piosenki po polsku i hiszpańsku. Występował z takimi wykonawcami jak: Julio Iglesias, Karel Gott, Boney M., ABBA, Francesco Napoli, In-grid, Goombay Dance Band i Kate Ryan. Do prestiżowych osiągnięć Jacka Silskiego należy zaliczyć wspólny występ z Julio Iglesiasem w Music Teatret Veile w Danii oraz występy z wirtuozem skrzypiec – Vadimem Brodskim. Jako jedyny w Polsce wydał płytę z największymi przebojami Julio Iglesiasa.

Godz. 20.00: Rudi Schuberth i Big Silesian Band  piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, satyryk, prezenter telewizyjny i aktor. Jest wykonawcą i autorem tekstów piosenek „Córka rybaka”, „Monika – dziewczyna ratownika”, „Wars wita”, „Tylko mi ciebie brak”. Od 1977 r. śpiewał w zespole Wały Jagiellońskie. Od 1979 r.współpracował z Kabaretem Tey (Laskowik, Smoleń). Był prowadzącym teleturnieje Rekiny kart i Zgadula oraz program Śpiewające fortepiany. Zagrał m.in. w filmach: „Filip z konopi” (1981) i „Gulczas, a jak myślisz…” (2001) oraz w serialach „Radio Romans”, „13 posterunek” i „Na dobre i na złe”.

Prowadzący: Marek Ajchsztet

Dodatkowe atrakcje: stoiska handlowe i gastronomiczne, dla najmłodszych Strefa Dziecka z wieloma atrakcjami na Małych Plantach.

Szczegóły imprez towarzyszących na plakacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here