Docenili Ludwika Musioła

0
W konferencji wzięła udział m.in. młodzież z pszczyńskich szkół, fot. powiat
Reklama

Ludwik Musioł urodził się 19 grudnia 1892 r. w Mikołowie. Był nauczycielem, wizytatorem szkolnym, archiwistą, historykiem górnośląskim, historykiem kultury oraz Kościoła katolickiego, lingwistą, etnografem i autorem ponad 300 prac naukowych. Z wykształcenia nauczyciel. Dziś (9.11) w starostwie pszczyńskim odbyła się konferencja zorganizowana z okazji 125. rocznicy urodzin autora m.in. monografii Pszczyny.

Ludwik Musioł był współzałożycielem pierwszego polskiego seminarium nauczycielskiego w Pszczynie, w którym był zatrudniony w latach 1922-1931. Mieszkał w Pszczynie, badał wtedy i przeglądał zamkowe archiwum, poznając i opanowując przy okazji łacinę, francuski, staroczeski, staropolski. Dopiero po przejściu na emeryturę poświęcił się w pełni działalności naukowo-badawczej, opracowując imponujący zespół materiałów historyczno-monograficznych. Zmarł w Katowicach w 1970 r. i został pochowany na cmentarzu w Ligocie. Na jego grobie widnieje napis: „Ludwik Musioł – wybitny historyk śląski”. Był współzałożycielem Towarzystwa Polskich Nauczycieli na Górnym Śląsku, którego podstawowym celem było wprowadzenie nauki w j. polskim do szkół na terenie objętym akcją plebiscytową.

Jak mówiła podczas konferencji Danuta Kocurek z Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego (jest radną powiatową), w dorobku L. Musioła jest ponad 300 prac naukowych, w tym 115 monografii historycznych miejscowości Górnego Śląska. Zebrana przez niego historia na nowo odżywa w wydawanych monografiach wielu śląskich miast, parafii i wsi. Halina Nocoń omówiła działalność pedagogiczną historyka, który – jak się okazuje – uczył nawet analfabetów przebywających w więzieniu. Grzegorz Sztoler zwrócił uwagę na „Musiołową wizję”, która bardzo wpłynęła na postrzeganie dziejów Pszczyny. Bo rzeczywiście, monografia Musioła (ma ją w domu albo choć raz do niej sięgał chyba każdy pszczynianin) była przez wiele lat jedynym dziełem tak dokładnie opisującym historię miasta.

W konferencji wzięli także udział: Urszula Chrobok-Sztoler (mówiła o konstrukcji monografii parafii wiejskich na przykładzie Miedźnej i Brzeźc), Aleksander Spyra (o pracach historycznych Ludwika Musioła publikowanych po latach przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej), Cezary Waluszko (o piśmiennictwie L. Musioła ze szczególnym uwzględnieniem ziemi pszczyńskiej).

Reklama

Była to trzecia konferencja popularnonaukowa, przybliżająca ludzi pszczyńskiej ziemi, zorganizowana w starostwie pszczyńskim. Wcześniejsze dotyczyły Karola Miarki i Jana Kupca. Spotkania te są organizowane dzięki zaangażowaniu radnej Danuty Kocurek, a także komisji edukacji w Radzie Powiatu (przewodniczącym jest Damian Cieszewski).

Ostatniej konferencji towarzyszyła wystawa dokumentów i zdjęć związanych z Ludwikiem Musiołem, będących w zbiorach Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie.

Wykładów mieli okazję wysłuchać uczniowie i nauczyciele pszczyńskich szkół. W przerwie wystąpili wychowankowie Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej.

(r), źródło/fot.: Powiat Pszczyński

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj