Domowa stolarnia – jakie wyposażenie będzie potrzebne?

0
Reklama

Obróbka drewna może być niezwykle pasjonująca. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na domową stolarnię, w której można stworzyć własne meble i drewniane akcesoria. Przed rozpoczęciem przygody z drewnem należy wyposażyć się w niezbędne narzędzia, które pozwolą nam na efektywną i wygodną pracę. Jakie urządzenia należy posiadać w domowej stolarni? W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Miejsce na warsztat

Przede wszystkim musimy posiadać odpowiednie miejsce, w którym założymy naszą domową stolarnię. Musi być ono na tyle duże, aby zmieściły się w nim wszystkie maszyny i urządzenia do obróbki drewna i potrzebne materiały. Poza tym musimy mieć miejsce na wygodną pracę i swobodne przemieszczanie się po obiekcie. Wskazuje się, że stolarnia musi posiadać wysokie sufity (najlepiej na pułapie od 3,8 metra), ponieważ przy obróbce długich materiałów będziemy musieli nimi bezproblemowo manewrować.

Oświetlenie, zasilanie, wentylacja

Oprócz dostępnej przestrzeni musimy posiadać odpowiednie oświetlenie – najlepiej, gdybyśmy posiadali okna sufitowe, przez które wlewa się naprawdę dużo słońca. W każdym warsztacie musi znajdować się również optymalna ilość gniazdek elektrycznych, do których podłączymy używane urządzenia elektryczne. Bardzo ważna jest również odpowiednia wentylacja pomieszczenia.

Maszyny do obróbki drewna - kupuj online!

Maszyny do obróbki drewna

Jeżeli mamy już odpowiednie miejsce dla naszej domowej stolarni, możemy zacząć ją wyposażać w odpowiednie maszyny do obróbki drewna. Oto podstawowe urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie pracę z tym materiałem:

Reklama

Piły

Piły różnego rodzaju to podstawa każdego stolarza. Do przydomowego warsztatu nie będziemy oczywiście potrzebowali bardzo silnych i dużych pilarek formatowych, ale z pewnością przydadzą się: wysokiej jakości piły ręczne, piła stołowa, taśmowa i ukośnica.

Szlifierki

Dzięki nim możemy w odpowiedni sposób wykończyć obrabiany przedmiot i uzyskać gładką strukturę drewna. Szlifierki zabezpieczają również materiał przed warunkami atmosferycznymi itp. Rodzajów szlifierek jest wiele, dzięki czemu możemy odpowiednio wykończyć wszelkiego rodzaju drewniane przedmioty. Podstawowymi urządzeniami tego typu są:

  • szlifierki taśmowe – przeznaczone do płaskich i dużych powierzchni,
  • szlifierki oscylacyjne – służą do szlifowania trudno dostępnych miejsc – np. narożników,
  • szlifierki mimośrodowe – szlifowanie wypukłych i wklęsłych powierzchni.

Wiertarki

Są to również bardzo ważne narzędzia w każdej stolarni. Bez nich nie wywiercimy żadnych otworów i nie stworzymy porządnych mebli. Do precyzyjnej pracy najbardziej zaleca się użycie wiertarek poziomych do długich otworów, które gwarantują stabilną i komfortową pracę. Wyróżniamy również wiertarki kątowe, które dzięki swojej konstrukcji pozwalają na wiercenie otworów blisko narożników.

Wyrówniarki i grubościówki

Jak sama nazwa wskazuje, służą do wyrównywania płaskich powierzchni i zmiany grubości obrabianego materiału. Dzięki nim możemy tworzyć idealnie proste półki, blaty stołów itp.

Tokarki do drewna

Przydatną maszyną, dzięki której możemy tworzyć takie przedmioty jak nogi mebli, gałki do drzwi, świeczniki, figury do szachów itp. jest tokarka do drewna. Pozwala ona na obróbkę drewna dzięki ruchowi obrotowemu. Warto kupić taką tokarkę, w której prędkość obrotów można regulować, ponieważ jest to znacznie bardziej komfortowe i pozwala na uzyskanie lepszych efektów pracy.

Odciągi i odpylacze do trocin

Jak już wspomnieliśmy na początku, każdy warsztat musi być odpowiednio wentylowany. Przy obróbce drewna powstaje bowiem pył i trociny, które przeszkadzają w oddychaniu i pokrywają warstwą całą stolarnię. Właśnie dlatego warto zainwestować w specjalne odciągi i odpylacze do trocin, które na bieżąco będą oczyszczać nasze stanowisko pracy. Są one dostępne między innymi w internetowym sklepie z narzędziami JP-Tech.pl – https://jptech-maszyny.pl/odciagi-odpylacze-trocin.

Ręczne narzędzia

Powyżej wymieniliśmy maszyny i elektronarzędzia. Oczywiście nie można zapomnieć o tradycyjnych narzędziach, które są nieodłącznym elementem każdego warsztatu. Musimy więc kupić do naszej stolarni różnego rodzaju młotki, pobijaki, kątowniki, liniały, dłuta, strugi, materiały ścierne, poziomice itp.

Mamy nadzieję, że wiecie już jak powinno wyglądać wyposażenie domowej stolarni. Życzymy udanej pracy przy obróbce drewna – powodzenia!

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj