Dowiedzieli się jak to było po drugiej stronie muru

0
Uczniowie SP nr 22, uczestnicy projektu (fot. SP nr 22)
Reklama

Szkoła Podstawowa nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach jest jedyną szkołą w mieście, która w ostatnich dwóch latach realizuje projekt edukacyjny „Świat po drugiej stronie muru”, objęty patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich, a współorganizowany przez katowicki Instytut Pamięci Narodowej i SP nr 11 w Będzinie. Jego celem jest zapoznanie uczniów szkół podstawowych z kulturą żydowską oraz tematyką Holocaustu, eksterminacji Żydów przez Niemców.

W inauguracja drugiej edycji programu, 6 listopada 2015 r. wzięła udział grupa sześciu uczennic z klas 6c i 6d ze SP nr 22 opieką Dagmary Wilczak i Gabrieli Bilangowskiej. Z kolei 28 stycznia br. osiem uczennic wzięło udział w warsztatach, które odbyły się w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Nosi ona imię ślązaka Henryka Sławika, który podczas wojny ratował polskich uchodźców oraz ok. 5 tys. Żydów. Tyskie uczennice poznały podstawowe pojęcia i fakty związane z kulturą żydowską oraz dowiedziały się o zasadach przyznawania medalu „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Jest on przyznawany przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie tym, którzy podczas wojny ratowali Żydów. Najwięcej odznaczonych jest Polaków, a warto przypomnieć, że tylko w naszym kraju za pomoc i ukrywanie Żydów groziła kara śmierci całej rodzinie.

Beaty Ruszaj, nauczycielka SP nr 22 pokazuje medal „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”, który otrzymali jej dziadkowie (Fot. SP nr 22)
Beaty Ruszaj, nauczycielka SP nr 22 pokazuje medal „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”, który otrzymali jej dziadkowie (Fot. SP nr 22)

Drugie spotkanie uczestników projektu odbyło się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, który przypada na 27 stycznia. Uczennice klas szóstych uczestniczyły m.in. w wideokonferencji z Zahavą Scherz, przyrodnią siostrą Rutki Laskier, żydowskiej dziewczynki z przedwojennego Będzina, autorki niezwykłego pamiętnika. Prowadziła go w ostatnim roku życia (w 1943 r. zginęła w Auschwitz). Został on wydany dopiero 60 lat po Holocauście (kwiecień 2006). Stał się on sensacją na skalę pamiętnika Dawida Rubinowicza (chłopca, który zginął w Treblince). W prasie zagranicznej Rutka z Będzina nazywana bywa czasem polską Anną Frank.

Podczas spotkania z ogromnym zainteresowaniem młodzieży spotkało się wystąpienie Beaty Ruszaj, nauczycielki SP nr 22 w Tychach, której dziadkowie uratowali żydowskiego chłopca i zostali odznaczeni medalem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. B. Ruszaj opowiedziała uczestnikom projektu o wojennej historii jej rodziny, prezentując fotografie swych dziadków oraz wspomniany medal.

Reklama

W spotkaniach wzięły udział uczennice SP nr 22: Wiktoria Kędra, Oliwia Matyszczak, Paulina Modrzejewska, Wiktoria Wiśniewska, Wiktoria Bąk, Alina Czerw, Amelia Stawarska i Hanna Wicha.

W ubiegłym roku, w ramach pierwszej edycji programu „Świat po tamtej stronie muru” uczniowie SP nr 22 wzięli udział m.in. w warsztatach edukacyjnych poświęconych tematyce żydowskiej przeprowadzonych przez Annę Skiendziel, inspektora IPN. Głównym zadaniem było stworzenie pracy, w której należało dokończyć historię żydowskiego chłopca Dawidka, żyjącego w czasach II wojny światowej. Mieszkał on w świecie za murem – w getcie, którego pilnują Niemcy, nazwani przez Dawidka Hansami. Chłopcem opiekuje się dziadek, który opowiada wnuczkowi o życiu przed wojną i o przygodach, które przeżył, gdy w mieście nie postawiono jeszcze muru. Ulubiona opowieść Dawida to ta, w której dziadek płynął statkiem po ogromnej rzece i widział krokodyle. Dziadek twierdził, że te krokodyle mogłyby teraz zjeść Hansów i dzięki temu wszyscy w getcie odzyskaliby wolność i godność. Gdy coraz więcej osób z otoczenia Dawidka ginie, chłopiec postanawia uciec z getta, aby odnaleźć opisane przez dziadka krokodyle i uratować swych najbliższych.

Komiks przygotowany przez uczniów Sp nr 22
Komiks przygotowany przez uczniów Sp nr 22

 

Uczennice opowiedziały o dalszych losach Dawidka w formie fotokomiksu. W roli głównej wystąpił gościnnie uczeń klasy IV b Szymon Włodarczyk, w role sióstr wcieliły się uczestniczki projektu – Walentyna Grabowska i Marta Wilczak.

8 maja 2015 r. w siedzibie IPN w Katowicach odbyło się podsumowanie projektu. 12 czerwca u.br. uczennice wraz z opiekunkami pojechały na wycieczkę naukową do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj