Drożeją bilety komunikacji miejskiej

1
fot. ZB
Reklama

Od jutra (19 kwietnia) drożeją bilety komunikacji miejskiej w miastach obsługiwanych przez Zarząd Transportu Metropolitalnego, a więc m.in. w Tychach. Z obecnie obowiązujących jeszcze biletów papierowych (i elektronicznych) jednorazowych krótkookresowych będzie można korzystać bez dopłaty do 3 maja br.

Za bilet papierowy jednorazowy normalny uprawniający do podróży 20-minutowej po jednym mieście trzeba dzisiaj zapłacić 3,40 zł – od 19 kwietnia cena ta wzrasta do 4,00 zł.

W przypadku biletów normalnych papierowych dających prawo do 40-minutowej podróży (2 miasta) i podróży 90-minutowej (sieć) płacimy dzisiaj odpowiednio 4,00 zł i 5,00 – od 19 kwietnia bilety takie będą kosztowały odpowiednio 5,00 i 6,00 zł.

Wzrastają też ceny elektronicznych odpowiedników biletów jednorazowych krótkookresowych. Jak informuje Zarząd Transportu Metropolitalnego, jednorazowe bilety elektroniczne nadal jednak pozostaną tańsze od papierowych o ok. 10-13 proc.

Mimo że nowa taryfa zacznie obowiązywać od 19 kwietnia, to do 3 maja 2021 r. można korzystać bez dopłaty z obecnych biletów papierowych i elektronicznych jednorazowych krótkookresowych oraz z biletów „Grupowych dla 5 osób”.

Reklama

Po 3 maja również można korzystać z tych biletów, ale wówczas konieczna będzie dopłata, tak by cena zgadzała się z obowiązującym cennikiem, np. aby po 3 maja skorzystać ze starego biletu normalnego za 3,40 zł należy dopłacić 60 gr. Z biletów długookresowych i wieloprzejazdowych ze starej taryfy również można korzystać, o ile zostały aktywowane do 3 maja. Bilety z okresem obowiązywania rozpoczynającym się po 3 maja będzie można zwrócić.

Do 19 maja można skasować/aktywować posiadany bilet średniookresowy papierowy i elektroniczny oraz wykorzystać go zgodnie z jego okresem obowiązywania. Po tym terminie niewykorzystane bilety będzie można zwrócić. Do 19 maja można również skasować/aktywować bilety lotniskowe „24h+lotnisko”. Po tym terminie możliwe będzie ich zwrócenie.

ZTM informuje, że w nowej ofercie wprowadzone zostaną dwa nowe bilety długookresowe pozwalające podróżować na terenie dwóch wybranych miast: „2 Miasta 30” oraz „2 Miasta 90”. Istotna jest również zmiana związana z biletem Dziennym. Pasażerowie korzystający z tego rodzaju biletu w soboty, niedziele oraz w święta będą mogli zabrać w podróż komunikacją zbiorową ZTM jedną dodatkową osobę.

Specjalnie dla osób najczęściej korzystających z komunikacji miejskiej organizowanej przez ZTM przygotowany został półroczny bilet „Sieć 180” w cenie 550 zł (czyli miesięczny koszt takiego biletu wyniesie niecałe 92 zł).

Ceny Metrobiletów, uprawniających do korzystania z pociągów Kolei Śląskich oraz komunikacji zbiorowej ZTM (6-godzinny, cała Metropolia, Strefa Katowice i pozostałe strefy) pozostają na niezmienionym poziomie.

W nowej taryfie uproszczone zostało podróżowanie na lotnisko. Przejazd „liniami lotniskowymi” możliwy będzie na podstawie wszystkich biletów ZTM.

Jak ZTM wyjaśnia decyzję o wprowadzeniu nowej taryfy?

– Wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu komunikacji publicznej w Polsce, zwiększenie częstotliwości dezynfekcji pojazdów, konieczność zapewnienia dodatkowych kursów na kluczowych trasach oraz zmniejszenie liczby pasażerów spowodowały znaczny spadek wpływów wszystkich organizatorów transportu publicznego w Polsce – informuje ZTM.

– Nie inaczej jest w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, gdzie komunikacja zbiorowa, organizowana przez Zarząd Transportu Metropolitalnego, bardzo mocno odczuwa skutki pandemii.

W poprzednim roku, jak słyszymy, spadek wpływów ze sprzedaży biletów wyniósł ok. 100 mln zł. W związku z ograniczeniami z powodów pandemicznych, pokrycie kosztów funkcjonowania komunikacji metropolitalnej spadło do prawie 20 proc.

– Co oznacza, że do każdego biletu jednorazowego za 3,60 zł, samorządy dopłacają dodatkowe 8 zł – informuje ZTM. – Ponadto wzrastają wydatki związane z funkcjonowaniem komunikacji zbiorowej – przede wszystkim rosnące ceny paliw, poziom inflacji, czy ceny energii elektrycznej.

Dlatego też, koniecznością stała się zmiana cen biletów, która przy nieznacznym wzroście dla pasażerów pozwoli zachować dotychczasowy zasięg linii na terenie metropolii, a także zaoferować nowe rozwiązania dla osób często korzystających z usług ZTM i zniżki za korzystanie z biletów elektronicznych.

Treść nowej taryfy, cennik oraz szczegóły zmian będzie  można znaleźć na stronie internetowej ZTM.  Informacji można też zasięgnąć dzwoniąc po numer telefonu: 800 16 30 30, lub wysyłając e-mail na adres: kancelaria@metropoliaztm.pl.

(pp)

Reklama

1 KOMENTARZ

  1. To klasyka biurokratów – podwyżka. W zeszłym roku a i obecnie abusy jeździły pustawe, a w popołudnia i wieczory na wielu liniach dosłownie PUSTE !!! A jednocześnie często jeżdżą stadami! Gdyby mieli kogoś inteligentnego do układania rozkładów i gdyby ktoś udostępnił im jakiś komputer, mogliby ROZRZEDZIĆ kursy i zredukować ich liczbę o …40? a może i 60% robiąc WIELKIE oszczędności! Ale oni wiedzą, ze „motłoch” zapłaci – no bo kto zaprotestuje np.przed Pałacem Namiestnika w Tychach? Nie ma u nas Hyde Parku – szkoda… Władza nie jest ani demokratyczna ani samorządowa. Elitom na coraz wyższe apanaże, premie i nagrody nigdy nie zabraknie. Za doskonałe zarządzanie… I tylko puste autobusy (kierowcy) zapłakane w …deszczu…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here