Druga odsłona A Hard Day’s Night: Tichauer Hendrix

0
Jimi Hendrix (1942-1970) - rzeźba Tomasza Wenklara; fot. J. Jędrysik
Reklama

W piątek 25 listopada w sali Tichauer Browaru Obywatelskiego odbyła się druga odsłona cyklu spotkań „A Hard Day’s Night” („Noc po ciężkim dniu”), podczas których biznesmeni, artyści i ludzie wolnych zawodów mogą porozmawiać w luźnej atmosferze i posłuchać dobrej muzyki. Tym razem wystąpił duet Krzysztof Wałecki & Darek Pietrzak oraz Kapela Dobrej Woli. Oglądać można było też rzeźby Jimiego Hendrixa, autorstwa Tomasza Wenklara. Organizatorem cyklu jest Adam Antosiewicz, prezes spółki Piast Expert.

– Ciężko pracującym w stresie ludziom należy się chwila odpoczynku, bez zegarka i sztywnej organizacji, w artystycznym klimacie, w otoczeniu sztuki (grafiki, obrazy, rzeźby i instalacje ) – mówi A. Antosiewicz dodając, że spotkania planowane były raz na kwartał, ale w związku z dużym zainteresowaniem podczas pierwszego wieczoru (30 września br.) postanowiono zorganizować kolejny jeszcze w listopadzie. Przypomnijmy, że na inaugurację w Hotelu Flora zagrał m.in. Jerzy Styczyński (Dżem) z Andrzejem „e-mollem” Kowalczykiem i Urszulą Fryzką. Oglądać można było tez grafiki Marcina Barysza.

Wykład dr. Jacka Kurka o Beatlesach; fot. J. Jędrysik
Wykład dr. Jacka Kurka o Beatlesach; fot. J. Jędrysik

Cykl „A Hard Day’s Night” nawiązuje do kultowej płyty i utworu The Beatles oraz filmu fabularnego z ich udziałem. Barwny wykład na temat tego etapu kariery czwórki z Liverpoolu, ilustrowany ich zdjęciami i muzyką wygłosił dr Jacek Kurek, historyk, kulturoznawca, eseista, poeta, znawca muzyki i malarstwa, wykładowca uniwersytecki, aktualnie związany z Muzeum Chorzowa.

„A Hard Day’s Night” „Noc po ciężkim dniu” to powiedzenie Ringo Starra. Tak zazwyczaj mawiał po długich nagraniach i koncertach, nieświadomie parafrazując noblistę Eugene O’Neilla, który napisał książkę „Zmierzch długiego dnia”. Jacek Kurek opowiadał barwnie m.in. o tym dlaczego John Lennon na koncertach stał z szeroko rozstawionymi nogami, lekko pochylony do przodu, wpatrzony w jeden punkt. Wszystko dlatego, aby nie stracić równowagi. Lennon po prostu prawie nic nie widział, w pierwszej połowie lat 60. wstydził się nosić okulary, które potem były jego znakiem rozpoznawczym („lennonki”). Wykład dr. Kurka był też punktem programu pierwszego spotkania, dlatego do innych anegdot w nim zawartych odsyłamy do „Nowego Info” nr 35 z 4.10 br. Dodajmy tylko, że 26 listopada Jacek Kurek mówił też o muzycznych inspiracjach rzeźbiarza Tomasza Wenklara z Tychów.

Reklama
Tomasz Wenklar z wyrzeźbionym przez siebie Jimi Hendrixem; fot. J. Jędrysik
Tomasz Wenklar z wyrzeźbionym przez siebie Jimi Hendrixem; fot. J. Jędrysik

39-letni Wenklar (był jednym z gości wieczoru) jest jednym z najlepszych twórców młodego pokolenia. W Tychach stworzył pomniki Wejchertów – projektantów miasta, bluesmana Ryszarda Riedla, Karolinki na placu Korfantego, tablicę poświęconej Żołnierzom Wyklętym na pl. Baczyńskiego i figurę Chrystusa Miłosiernego. Jest też autorem pomnika Gerarda Cieślika, legendy Ruchu Chorzów, popiersia Wojciecha Kilara w Katowicach i pomnika Korfantego we Wrocławiu.

Tomasz Wenklar jest miłośnikiem muzyki rockowej i bluesowej, m.in. wielkim fanem Jimiego Hendrixa (1942-1970), wirtuoza gitary elektrycznej. W sali Tichauer można było oglądać rzeźby tego muzyka, które od lat stworzył tyszanin. – Zauważyłem, że im starszy jestem, tym młodszy wychodzi mi Hendrix – powiedział nam Tomasz Wenklar. W 2012 r. artysta wręczył figurkę Jimiego jego bratu – Leonowi Hendrixowi, który koncertował w Tychach.

Krzysztof Wałecki & Darek Pietrzak; fot. J. Jędrysik
Krzysztof Wałecki & Darek Pietrzak; fot. J. Jędrysik

Muzycznie wieczór uświetnił duet gitarowy Krzysztof Wałecki & Darek Pietrzak. Muzycy zagrali covery znanych rocowych hitów, m.in. „Proud Mary”(Creedence Clearwater Revival), „Knockin’ On Heavens Door (Bob Dylan, ale także Guns N’ Roses), „Little Wing” (Jimi Hendrix) i „Walk Of Life” (Dire Straits). Muzycy wkrótce wydadzą album z przebojami rockowymi.

Krzysztof Wałecki to kompozytor, autor tekstów, gitarzysta i wokalista legendarnego Oddziału Zamkniętego (1996-2000 i od 2016 r.), twórca i autor wszystkich kompozycji zespołu Vintage. Z kolei Darek Pietrzak jest na co dzień wokalistą, gitarzystą, kompozytorem i lider zespołu Parkway.

Na scenie Tichauera pojawiła się też Kapela Dobrej Woli Jerzego Moskały (projekt Śląskiej Piwnicy „Artycha” pod patronatem Stowarzyszenia Dziedzictwo Kultury). Publiczność usłyszała autorskie utwory utrzymany w stylistyce poetycko-bluesowej.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj