Fałszywi policjanci ukradli 130 tys. zł

0
Źródło: MSWiA

W czwartek 21 marca 79-letni mieszkaniec Tychów stracił oszczędności życia. Oszuści, działający metodą „na policjanta” ukradli mu ponad 130 tys. zł.


Jak informuje nas st. asp. Barbara Kołodziejczyk, oficer prasowy KMP Tychy przestępcy, podając się za funkcjonariuszy policji przekonali 79-latka, że prowadzona jest akcja mająca na celu zdemaskowanie przestępców i w związku z tym jego pieniądze na koncie bankowym są zagrożone. Dlatego konieczne jest, żeby przekazał „policjantom” swoje wszystkie oszczędności. Mężczyzna sukcesywnie wypłacał gotówkę, które ostatecznie przekazał „kurierowi”.

Jak informuje rzecznik KMP Tychy, oszuści często tak prowadzą rozmowę z seniorem, aby wzbudzić w nim maksymalną obawę o utratę pieniędzy, a jednocześnie zminimalizować wątpliwości i chęć zadawania pytań. Np. zdarzało się, że fałszywy policjant instruował ofiarę, aby przy wypłacaniu gotówki nie rozmawiać z pracownikami banku, ponieważ oni też są zamieszani w przestępczy proceder.

Najczęściej okraść dają się starsze osoby, które są samotne lub rzadko mają kontakt z rodziną. Nie mają więc z kim porozmawiać o zaistniałej sytuacji. Bardzo często do poinformowania prawdziwych policjantów dochodzi dopiero wówczas, gdy senior spotka się z członkami rodziny i opowie im co go spotkało. Dlatego policjanci apelują, aby w trakcie spotkań rodzinnych rozmawiać z seniorami o tym, jak działają oszuści i jak należy się zabezpieczyć, żeby nie paść ofiarą przestępstwa.

Sposoby działania przestępców wyłudzających pieniądze są bardzo podobne. Zazwyczaj dzwonią do wybranej ofiary i opowiadają historię, która ma przekonać do szybkiego przekazania gotówki. Oszuści podają się za różne osoby – policjantów, pracowników poczty, członków rodziny. Pytają czasem o wysokość emerytury lub o pieniądze posiadane w domu i na kontach bankowych.

Policja przypomina, że jej funkcjonariusze:

NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie.

NIGDY nie pytają seniorów, czy mają pieniądze, w jakiej walucie i w jakiej wysokości.

NIGDY nie proszą o przekazywanie pieniędzy nieznanym osobom.

(J)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here