Festiwal Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2020

0
12-letni Hasun, kurdyjski uchodźca. Zdjęcie z fotoreportażu o skutkach ataku Państwa Islamskiego na kurdyjskie miasto Kobane w Syrii. Zdjęcie roku w konkursie Grand Press Photo; fot. Maciej Moskwa

Festiwal Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2020 odbędzie się 7-8 marca w Pasażu Kultury Andromeda i Miejskiej Galerii Sztuki „Obok”. Podczas dwudniowej imprezy zaplanowano pokazy zdjęć zaproszonych gości, rozmowy o fotografii oraz oczywiście rozstrzygnięcie konkursu TPP 2020 i wystawę pokonkursową.

W 20. edycji Tychy Press Photo staje się dwudniowym Festiwalem Fotografii Dokumentalnej, co oznacza jeszcze więcej zdjęć, pokazów, spotkań i inspiracji. Goście imprezy to utytułowani fotografowie: Maciej Moskwa, Krzysztof Gołuch, Michał Szalast, Justyna Janus, Krzysztof Karolczyk i Piotr Zwarycz.

Nie braknie trudnych tematów i trudnych pytań. Konflikt w Syrii, los uchodźców, życie albinosów w Tanzanii, praca osób niepełnosprawnych w katowickim hotelu, dzieciństwo bez Internetu pod Częstochową czy niebezpieczna praca strażaków widziana z bliska – to główne (choć nie jedyne) tematy zdjęć, które zobaczymy na wystawie i podczas pokazów.
Na czym polega praca fotoedytora i czy fotografia prasowa jeszcze w ogólne istnieje, jak zmieniała się przez ostatnie 20 lat, dlaczego zniknęła już nawet z tematu tyskiego konkursu – o tym będzie rozmowa podczas spotkań z doświadczonym krakowskim fotoedytorem oraz z jurorami konkursu Tychy Press Photo.

Uczestnicy konkursu zapewne z niecierpliwością czekają na ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, które będzie miało miejsce na początku festiwalu. Fundatorem nagród w konkursie o łącznej kwocie 3000 zł jest Teatr Mały w Tychach. Jurorami byli fotografowie: Michał Szalast, Dominik Gajda i Rafał Klimkiewicz. Na konkurs wpłynęły 353 zdjęcia od 34 autorów. Jurorzy przyznali nagrody w trzech kategoriach: najlepsza fotografia, najlepszy fotoreportaż i najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach.

Jury TPP 2020: Michał Szalast, Rafał Klimkiewicz i Dominik Gajda; fot. Marcin Zimnal

Na wystawę pokonkursową jurorzy wybrali 90 zdjęć, autorstwa aż 28 osób. Tradycyjnie znajdzie się ona na parterze Pasażu Kultury Andromeda w Tychach. Wystawa będzie czynna do 31 marca.

Osoby zakwalifikowane na wystawę pokonkursową: Sławomir Błach, Magdalena Borucka, Adrian Dzierzgas, Łukasz Furczyk, Grzegorz Giczel, Aleksandra Grabowska, Michał Janusiński, Artur Jastrzębski, Ireneusz Kaźmierczak, Adam Kluga, Miłosz Kopiś, Grzegorz Krzysztofik, Małgorzata Kucia, Urszula Lisińska, Fryderyk Parwicki, Marcin Pełka, Kamil Peszat, Marta Poloczek, Dorota Rewers, Emilia Roj, Mariusz Seidel, Agnieszka Seidel-Kożuch, Zuzanna Szczepańska, Lidia Sznepka, Monika Taxer, Marcin Zarzyna, Tomasz Ziobro i Piotr Zwarycz.

Tradycyjnie zaproszono laureatów poprzedniej edycji konkursu do zaprezentowania swoich fotografii przed pokazem gościa specjalnego, co samo w sobie staje się dodatkową nagrodą i wyróżnia tyską imprezę na tle innych konkursów.

Na początku festiwalu uczestnicy wybiorą się w krótką podróż w czasie, przez dwie ostatnie dekady: zobaczymy 20 zdjęć, wybranych spośród fotografii nagrodzonych i wyróżnionych w dotychczasowych konkursach. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Program festiwalu:

Sobota, 7 marca -Pasaż Kultury Andromeda/ Miejska Galeria Sztuki „Obok”

Maciej Moskwa

Godz. 17.00 – „20 na 20” – pokaz 20 fotografii na 20. edycję imprezy, ogłoszenie wyników konkursu i otwarcie wystawy pokonkursowej, pokazy laureatów poprzedniej edycji konkursu i pokaz gościa specjalnego: Macieja Moskwy, laureata głównych nagród w konkursach Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto, Fotoreporter Roku i Gdańsk Press Photo.
Po pokazach wernisaż wystawy „Człowiek ze światła” Krzysztofa Gołucha i Michała Szalasta w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok”. K. Gołuch pokaże osoby niepełnosprawne, pracujące w katowickim hotelu, a M. Szalast – albinosów w Tanzanii. Wystawa łączy dwa materiały, w centrum których jest człowiek.

Niedziela, 8 marca -Miejska Galeria Sztuki „Obok”
Godz. 12.00 – Śmierć fotografii prasowej? – spotkanie z jurorami konkursu Rafałem Klimkiewiczem i Dominikiem Gajdą,
Godz. 12.50 – Justyna Janus – pokaz zdjęć laureatki konkursów fotograficznych, m.in. Grand Press Photo, Obiektywnie Śląskie i Klimaty Częstochowy. Pokaże m.in. materiał o swoich dzieciach, Jasiu i Amelce, które na co dzień nie używają powszechnie stosowanej elektroniki dziecięcej, a ich życie jest pełne książek, szalonych pomysłów i marzeń.
Godz. 13.45 – Zawód: fotoedytor – spotkanie z Krzysztofem Karolczykiem.
Godz. 14.40 – Piotr Zwarycz – pokaz zdjęć. Autor jest oficerem Państwowej Straży Pożarnej z 17-letnim doświadczeniem, pracuje w Radzionkowie. Jest ratownikiem wysokościowym, taternikiem jaskiniowym, płetwonurkiem, skoczkiem spadochronowym, motorowodniakiem, jak również fotografem dokumentalistą.

Publiczność na poprzedniej edycji Tychy Press Photo; fot. Dominik Gajda

(JJ)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here