Film o najlepszym meczu w historii polskiego hokeja

0
Mecz Polska - ZSRR; fot. Tyska Galeria Sportu

Minęło 45 lat od pamiętnego spotkania na hokejowych mistrzostwach świata w Katowicach, na których Polacy pokonali Związek Radziecki. To był najlepszy mecz w historii polskiego hokeja. Film dokumentalny o tym wydarzeniu zrealizował tyszanin Wojciech Wikarek.

Film nosi tytuł „Kryptonim Obiekt. Czyli cud nad Rawą”. Jego tyska premiera odbędzie się w niedzielę 20 czerwca w Mediatece.

Bilety kosztują 20 zł. Można je kupić za pośrednictwem strony Ticketmaster. Informacje o biletach: Gabriela Oleksy, tel. 32 327 18 20–21, wew. 25, e–mail: g.oleksy@muzeum.tychy.pl.

Autorem dokumentu „Kryptonim Obiekt. Czyli cud nad Rawą” jest Wojciech Wikarek – znany twórca kina niezależnego. Premiera jego poprzedniego filmu „Hanys” (o karierze kolarza Zygmunta Hanusika) odbyła się w 2019 r. w Tyskiej Galerii Sportu.

Najnowszy obraz Wikarka to pasjonująca historia legendarnego meczu hokejowego z mistrzostw świata w 1976 roku w Katowicach, w którym Polska sensacyjnie pokonała – jedyny raz w historii – drużynę Związku Radzieckiego. Wygrana 6:4 w katowickim „Spodku” z utytułowanym rywalem to jeden najbardziej spektakularnych sukcesów nie tylko polskiego hokeja, ale i całego polskiego sportu.

W „Kryptonimie Obiekt” wspomnieniami z meczu dzielą się jego uczestnicy, wykorzystane też zostały unikalne materiały filmowe i fotografie. Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcą filmu oraz uczestnikami meczu Polska – ZSRR z 1976 roku.

Skąd nazwa film? Otóż w ramach zabezpieczenia mistrzostw Służba Bezpieczeństwa i Milicja Obywatelska prowadziły kilka akcji operacyjnych. Jedna nich nosiła kryptonim „Obiekt”. Polegała na zabezpieczaniu mistrzostw i inwigilowaniu m.in. dziennikarzy i sprawozdawców sportowych z państw kapitalistycznych „podejrzanych o realizację zadań na rzecz służb specjalnych”. Chodziło też o kontrolę obywateli polskich, którzy mieli kontakt z przedstawicielami krajów zachodnich.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here