Fotowoltaika – jak to działa?

0
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna sama w sobie jest znana od wielu lat. Coraz więcej krajów decyduje się by zachęcać mieszkańców wybranych regionów do montowania oraz korzystania z instalacji fotowoltaicznej. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści natury ekologicznej, ekonomicznej czy też estetycznej. Warto zatem wiedzieć czym jest instalacja fotowoltaiczna i jaka jest zasada jej działania. Pozwoli to na obiektywną ocenę czy, i w którym miejscu przy wybranym gospodarstwie domowym można zamontować instalację fotowoltaiczną.

Czym jest instalacja fotowoltaiczna?

Sama instalacja fotowoltaiczna na dobrą sprawę stanowi szereg połączonych ze sobą elementów, które tworzą jeden z najbardziej efektywnych systemów produkcji energii elektrycznej. Jej działanie opiera się na wykorzystaniu potęgi fotonów (wiązek światła słonecznego) do pochłonięcia zgromadzonej w nich energii oraz przemiany jej najpierw w prąd stały a następnie w prąd zmienny. W ten sposób możliwa jest produkcja energii elektrycznej ze źródła odnawialnego na własny użytek. Więcej o zasadach działania instalacji przeczytasz na columbusenergy.pl.

Instalacja fotowoltaiczna dzieli się na dwa rodzaje – „on-grid” oraz „off-grid”. Instalacja typu „on-grid” charakteryzuje się tym, iż jest połączona z ogólną siecią elektroenergetyczną gdzie cała wyprodukowana energia jest zużywana w tym samym momencie a wszelkie nadwyżki trafiają do sieci energetycznej, z której mogą korzystać inni użytkownicy. Z kolei instalacja fotowoltaiczna typu „off-grid” ma to do siebie, iż wszystkie elementy nie są podpięte do ogólnej sieci energetycznej a nadwyżki energii wyprodukowane przez wybranego użytkownika trafiają do miejsca magazynowania energii tj. akumulatorów. 

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku połączonych ze sobą elementów, dzięki którym możliwa jest efektywna produkcja oraz magazynowanie energii elektrycznej. Do tego typu elementów zaliczają się:

  • panele fotowoltaiczne – podstawowy element działania instalacji fotowoltaicznej oraz produkcji energii elektrycznej. To właśnie dzięki krzemowym ogniwom fotowoltaicznym umieszczonym w panelach słonecznych możliwe jest przekształcenie energii fotonów (wiązek światła słonecznego) w prąd o natężeniu stałym;

    Reklama
  • inwerter – drugi i jednocześnie równie ważny element instalacji fotowoltaicznej. To właśnie dzięki inwerterowi możliwe jest przekształcenie prądu o natężeniu stałym w prąd o natężeniu zmiennym. Dzięki temu powstaje czysta energia elektryczna, która następnie może trafić do sieci energetycznej;

  • okablowanie – system połączeń oraz kabli, który umożliwia przesyłanie energii elektrycznej do miejsca przechowywania energii czy też do sieci energetycznej, z której korzystają inni użytkownicy;

  • elementy dodatkowe – należą do nich między innymi optymalizator, zabezpieczenia typu AC/DC czy też same akumulatory, w których gromadzone są nadwyżki energii elektrycznej w instalacji typu „off-grid”. Choć nie są to elementy ściśle wymagane w części przypadków mogą okazać się bardzo pomocne na przykład w celu zgromadzenia większej ilości energii na okres, kiedy Słońce nie świeci tak intensywnie czy też by chronić samą instalację przed wyładowaniami atmosferycznymi.

W jaki sposób działa instalacja fotowoltaiczna?

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest dosyć prosta. Promienie słoneczne padając pod odpowiednim kątem wprawiają w ruch zgromadzone na powierzchni paneli słonecznych elektrony. Następnie wytwarza się napięcie, które finalnie powoduje powstanie prądu o natężeniu stałym. Kolejnym krokiem jest użycie inwertera, dzięki któremu prąd o natężeniu stałym zmienia się w prąd o natężeniu zmiennym.

Potem z kolei tak wytworzona energia elektryczna trafia do sieci kabli gdzie może płynąć bezpośrednio do gniazdka znajdującego się w wybranym gospodarstwie domowym, systemu energetycznego czy też do miejsca gdzie gromadzona jest energia elektryczna z tego źródła. Nie należy również zapominać o dodatkowych elementach jak optymalizator, system zabezpieczeń typu AC lub DC czy też licznik, dzięki któremu można dowiedzieć się i regularnie sprawdzać ilość wyprodukowanej, zużytej jak i magazynowanej energii elektrycznej.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj