Gala finałowa ogólnopolskiego programu „Orlen dla strażaków” odbyła się w Tychach. Obecny był m.in. premier Morawiecki.

1
Przedstawiciel OSP Łaziska Średnie odbiera czek Orlenu, 19.09.2019 r.; fot. ZB

Dzisiaj (19 września) Tychy gościły strażaków z całej Polski. W obecności m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, w Teatrze Małym odbyła się gala finałowa programu „Orlen dla strażaków”, podczas której wręczono czeki wybranym komendom ochotniczych i zawodowych straży pożarnych. Wśród wyróżnionych jest OSP z Łazisk Średnich.

Spółką PKN Orlen wraz z fundacją „Orlen – dar serca”, w ramach programu „Orlen dla strażaków” po raz kolejny przekazała dzisiaj (19 września) pieniądze na zakup sprzętu wybranym zawodowym i ochotniczym jednostkom straży pożarnych z całej Polski. Tym razem finałowa gala odbyła się w wynajętym do tego celu Teatrze Małym w Tychach.

Galę w tyskim teatrze prowadził Tomasz Wolny. W uroczystości uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, nadbryg. Marek Jasiński, zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. Orlen pomaga strażakom od 19 lat. Ubiegłoroczna gala finałowa odbyła się w Kielcach.

– Kiedy biją na alarm i krzyczą: „uciekać”, wy biegniecie w drugą stronę – powiedział Tomasz Wolny, zwracając się do przedstawicieli strażaków z całej Polski zebranych na widowni tyskiego teatru.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przejmując rządy w Polsce prawica odziedziczyła wiele „pożarów” w życiu gospodarczym i społecznym.

– Walcząc o dostatnie, zasobne społeczeństwo, o godność ludzi, wzrost płac, czuję się jak jeden z was – mówił Mateusz Morawiecki do strażaków. – W Ameryce superbohaterowie noszą peleryny, u nas strażackie hełmy.

Prezes Daniel Obajtek poinformował, że spółka przeznaczyła już na rzecz strażaków 14 mln zł i będzie dalej ich wspierać, dając większe kwoty, bo to się opłaci (m.in. 100 tys. strażaków skorzystało z kart umożliwiających kupowanie paliwa po niższej cenie na stacjach Orlen). Strażacy są gwarantem bezpieczeństwa samorządów, strażnice to również ośrodki kultury.

Prezes Obajtek podkreślił, że Orlen coraz więcej zarabia dzięki temu, że rząd rozprawił się z mafiami paliwowymi. W 2015 r. spółka przekazała fundacji 7 mln zł, a do budżetu państwa wpłaciła 25 mld zł. Natomiast po rozprawieniu się z mafiami, w 2019 r. swoją fundację Orlen zasilił kwotą 40 mln zł, a do kasy państwa przelał 36 mld zł.

– Dziękujemy, że jesteście Bogu na chwałę, a ludziom na ratunek – zwracając się do strażaków stwierdził prezes Obajtek.

Minister Kamiński poinformował, że otrzymał od premiera 82 mln zł dla straży pożarnych, z tego, w pierwszym etapie, 72 mln zł przeznaczono na dofinansowanie jednostek. Komendy złożyły ponad 14 tys. wniosków i wszystkie zostały zakwalifikowane do wypłaty. Zostało więc jeszcze 10 mln zł do wykorzystania.

Nadbrygadier Marek Jasiński poinformował o wzroście nakładów na straż pożarną – od 2015 r. o ok. 30 proc.

W tegorocznym programie „Orlen dla strażaków” jedną z nagrodzonych jednostek była Ochotnicza Straż Pożarna w Łaziskach Średnich.

W części artystycznej uroczystości wystąpił zespół „Pectus”.

Na gali w Teatrze Małym w Tychach nie było prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby. Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, poinformowała nas, że prezydent nie został zaproszony. Przebywał w tym czasie na zebraniu Związku Miast Polskich.

tekst i fot. ZB

1 KOMENTARZ

  1. A to nie/słychanie ciekawe…Zauważyliście, że Premier Morawiecki bywa chyba częściej w Tychach, niż prezydent Tychów Andrzej Dziuba…?! A gdzie bywa prezydent Tychów, gdy Premier Rządu jest w Tychach? Ano, jak zwykle (?!) jest na zjeździe Związku Miast Polskich…Czyżby prezydent Tychów planował zmienić stanowisko…jak onegdaj uczynił to premier Tusk? Czyżby chciał zostać prezydentem Wszystkich Miast Polski…??? A to ciekawe…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here