Głosowanie nad tyskim budżetem obywatelskim

0
fot. ZB

11 września rozpoczęło się głosowanie nad tyskim budżetem obywatelskim. Potrwa do 21 września. Do wyboru są 43 projekty dotyczące całego miasta i 122 projekty związane z określonym rejonem. W budżecie Tychów na realizację wyłonionych podczas głosowania przedsięwzięć przeznaczono 5 mln zł.

Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, informuje, że do obecnej (siódmej) edycji tyskiego budżetu obywatelskiego złożono rekordową liczbę 225 wniosków. Po weryfikacji pod głosowanie trafiło łącznie 165 projektów – 43 dotyczą całego miasta, a reszta (czyli 122) określonego jego rejonu.

W grupie projektów rejonowych 22 dotyczą ulic, chodników, parkingów, 11 – boisk, siłowni i placów zabaw, 10 – skwerów, terenów rekreacyjnych i zielonych, 51 spotkań integracyjnych i warsztatów. Najwięcej projektów poddanych pod głosowanie jest z dzielnic: Stare Tychy; Mąkołowiec, Koźlina, osiedle A, Żwaków.

Wszystkie projekty są opisane na stronie razemtychy.pl – tam też jest platforma do elektronicznego głosowania (można również głosować osobiście lub korespondencyjnie za pomocą formularza papierowego dostępnego na stronie internetowej oraz w punktach konsultacyjnych). Wybrać można maksymalnie dwa projekty (jeden z puli 43  i jeden z puli 122). Prawo głosu ma każdy tyszanin, niezależnie od wieku. W tym roku, jak słyszymy, po raz pierwszy będzie można oddać swój głos także w mobilnym punkcie do głosowania. Pojawi się on w różnych miejscach (17.09 – w Mediatece godz.: 17.00 – 19.00; 18.09 w Teatrze Małym godz.: 17.00 – 18.00; 19.09 na starotyskim festynie godz.16.00 –  18.30).

– Aby zadania mogły zostać przekazane do realizacji muszą uzyskać minimalną liczbę głosów popierających – wyjaśnia Ewa Grudniok. – W przypadku projektów dotyczących całego miasta jest to 50 głosów, a w przypadku projektów dotyczących określonego rejonu miasta należy uzyskać co najmniej 15 głosów. Do realizacji przejdą tylko te projekty, które uzyskają najwięcej głosów mieszkańców i będą się mieścić w puli środków finansowych, przeznaczonych na zadania dotyczące ogółu mieszkańców oraz dla danego rejonu miasta.

(pp)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here