Główne zbiorniki wód podziemnych. Strategiczne zasoby

0
Reklama

W Polsce opracowano koncepcję ochrony głównych zbiorników wód podziemnych (GZWP), czyli struktur geologicznych zasobnych w wodę. W przyszłości mogą one stanowić strategiczne zasoby służące ludziom i gospodarce.

Jak informuje Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy zgodnie z art. 120 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, ochronie zasobów wodnych służy m.in. ustanawianie obszarów ochronnych zbiorników wód śródlądowych, do których zalicza się także główne zbiorniki wód podziemnych (GZWP). Zbiorniki takie, jak czytamy na stronie pgi.gov.pl, przede wszystkim muszą zawierać wodę, która w stanie surowym (lub po jej ewentualnym prostym uzdatnieniu przy pomocy stosowanych obecnie i uzasadnionych ekonomicznie technologii) nadaje się do zaopatrzenia ludności. Poza tym GZWP powinny spełniać następujące wymagania: wydajność potencjalna otworu studziennego powyżej 70 m3/godz., wydajność ujęcia powyżej 10 000 m3/dobę, przewodność powyżej 10 m2/godz. (240 m²/dobę).

W całym kraju na początku wyznaczono 180 głównych zbiorników wód podziemnych. Do 2008 r. opracowano dokumentacje hydrogeologiczne obejmujące 78 zbiorników. Były to zarówno dokumentacje określające warunki hydrogeologiczne GZWP, jak i dokumenty określające zasoby wód podziemnych z uwzględnieniem GZWP. Na podstawie tych materiałów z listy GZWP skreślono 19 zbiorników niespełniających kryteriów hydrogeologicznych.

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy informuje, że mając na celu ukończenie procesu dokumentowania GZWP na obszarze kraju, w latach 2009-2016 zrealizowano w PIG-PIB przedsięwzięcie pn.: „Wykonanie programów i dokumentacji geologicznych określających warunki hydrogeologiczne w związku z ustanawianiem obszarów ochronnych głównych zbiorników wód podziemnych dla potrzeb planowania i gospodarowania wodami w obszarach dorzeczy”. Zadanie to wykonano na podstawie trójstronnej umowy zawartej pomiędzy: Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej (nadzorującym), Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym (generalnym wykonawcą) i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (finansującym).

(pp)

Reklama

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj