Istotne zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Kotły węglowe bez dotacji

0
Reklama

W ramach programu „Czyste Powietrze” od 1 lipca br. planuje się podnieść obecnie obowiązujące progi dochodowe uprawniające do podwyższonego poziomu dofinansowania. Oprócz tego od 1 stycznia 2022 r. program nie będzie już oferował dotacji na zakup i montaż kotłów na węgiel.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach informuje, że zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu „Czyste Powietrze” możliwy jest tylko do 31 grudnia 2021 r. Okres przejściowy do końca roku 2021 wynika z tego, że program dopuszcza rozpoczęcie przedsięwzięcia do sześciu miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie. Wszyscy, którzy złożą wniosek o dofinansowanie, zakupią i zamontują kocioł na węgiel do 31 grudnia 2021 r. będą mieli ten koszt zakwalifikowany do dotacji.

Tak więc, mówiąc w skrócie, data 31 grudnia 2021 r. jest kluczowa, bo kotły na węgiel będą dofinansowane pod warunkiem: złożenia do 31 grudnia 2021 r. wniosku o dofinansowanie obejmującego kocioł na węgiel, zakupu do 31 grudnia 2021 r. kotła na węgiel, wystawienia do 31 grudnia 2021 r. faktury za kocioł i jego montaż. Powyższy warunek nie dotyczy wniosków złożonych przed datą wejścia w życie zmian w programie (planowane od 1 lipca 2021 r.).

Zniesienie dotacji na kotły węglowe wynika z wytycznych Komisji Europejskiej, zapisów Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu, obowiązujących uchwał antysmogowych w poszczególnych województwach (które nakazują wymianę starych kotłów węglowych i ograniczają możliwość stosowania paliwa stałego – węgla).

Inna zmiana w programie „Czyste powietrze” dotyczy podniesienia obecnie obowiązujących progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania. WFOŚiGW w Katowicach tłumaczy, że zmiana ma na celu ujednolicenie progów dochodowych programów „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”, dzięki czemu więcej osób skorzysta z podwyższonego poziomu dofinansowania w „Czystym Powietrzu” (czyli do 37 tys. zł).

Reklama

Dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie do 175 proc. najniższej emerytury, czyli do 2189,04 zł (o ok. 229 zł więcej niż obecnie). Dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy będzie ustalony na poziomie 125 proc. najniższej emerytury na osobę, czyli do 1563,60 zł (o ok. 164 zł więcej niż obecnie).

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here