Jak chronić pszenicę ozimą przed chorobami

0
Reklama

Choroby pszenicy ozimej potrafią solidnie spustoszyć plony i doprowadzić do ogromnych strat. Poznaj najpopularniejsze choroby i dowiedz się, jak chronić uprawy przed ich skutkami.

Rdza żółta i rdza brunatna

Rdza brunatna i rdza żółta to bardzo często spotykane choroby pszenicy ozimej. Pierwsza atakuje pszenicę i żyto, druga może dotyczyć praktycznie wszystkich gatunków zbóż trawiastych. Rdza brunatna spowodowana jest przez samosiewy, resztki pożniwne i oziminy. Z kolei w przypadku rdzy żółtej, źródło infekcji stanowi grzybnia w stadium uredinium. Na roślinach, szczególnie na liściach pojawiają się nieregularne brunatne poduszeczki będące skupiskami zarodników. Straty spowodowane przez te choroby mogą sięgać nawet 70%. Jak zabezpieczyć przed nimi uprawy?

Receptę stanowi między innymi zrównoważone nawożenie, szybsza mineralizacja resztek po żniwach i niszczenie samosiewów. Warto siać odporne na tę chorobę odmiany pszenicy ozimej, jak również stosować fungicydy zawierające tebukonazol.

Mączniak prawdziwy

Mączniak prawdziwy zbóż najczęściej atakuje pszenicę i jęczmień. Na blaszkach liści pojawiają się wówczas białe lub beżowe naloty. Można je zaobserwować jesienią, ale szczególnie widoczne stają się wraz z nadejściem wiosny. Grzyb doprowadza do obumierania fragmentów roślin. W jaki sposób radzić sobie z mączniakiem prawdziwym?

Trzeba pamiętać, że jego rozwojowi sprzyja zbyt gęsty zasiew. Choroba pojawia się przede wszystkim w gęstych łanach, a rozwojowi sprzyja wysoka wilgotność powietrza. W tym przypadku rozwiązaniem także jest stosowanie zrównoważonego nawożenia azotowego. Warto siać odmiany cechujące się odpornością na tę chorobę. Gdy już się pojawi mączniak, warto stosować układowe zaprawy nasienne, ale także wspomniane fungicydy, najlepiej o różnych mechanizmach działania.

Reklama

Septorioza paskowa liści

Septorioza liści, zwana również sepiozą, potrafi doprowadzić nawet do 30% strat na plonach. Plamy na liściach najczęściej pojawiają się wiosną. Mają podłużny kształt i dość szybko żółkną oraz powiększają się. Atakuje głównie pszenicę, a jej rozwojowi sprzyja wysoka wilgotność, dlatego najczęściej pojawia się w rejonach przybrzeżnych. Liście dotknięte septoriozą z czasem zasychają.

Aby uniknąć tej choroby, najlepiej siać pszenicę w optymalnym terminie. Podobnie jak w przypadku innych chorób pomocne z pewnością będzie stosowanie fungicydów.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj