Jak wybrać biurko do pracy na stojąco?

0
Reklama

Utrzymywanie pionowej pozycji przez dłuższy czas pobudza mięśnie, a zmiana pozycji w czasie wielogodzinnej pracy wspomaga zachowanie prawidłowego krążenia krwi w całym ciele. Praca na stojąco ma wiele zalet. By jednak była możliwa, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie wyposażenie biura. Podstawowym jego elementem jest biurko.

Zalety pracy na stojąco

Korzyści wynikające z pracy na stojąco dotyczą nie tylko kwestii zdrowotnych, ale również samej wydajności pracownika. Pozycja ta wywołuje większą aktywność ciała, a to z kolei pobudza umysł oraz zwiększa koncentrację, kreatywność i produktywność pracy.

Ponadto praca na stojąco usprawnia spalanie kalorii, a towarzyszący temu ruch pozwala utrzymać ciało w lepszej formie, niż w przypadku pozycji siedzącej. Takie warunki pracy skutecznie zmniejszają senność w ciągu dnia.

Typy biurek do pracy na stojąco

Istnieją dwa typy biurek przeznaczonych do pracy w pozycji stojącej:

Pierwszym jest biurko z regulowaną wysokością. Jego zaletą jest możliwość dostosowania wysokości blatu do potrzeb konkretnego użytkownika, jego wzrostu. Takie biurko do pracy na stojąco może posiadać jeden z trzech typów regulacji – elektryczną, ręczną i korbową. Jego główną zaletą jest wielozadaniowość. Chodzi mianowicie o to, że to samo biurko regulowane może służyć zarówno do pracy w pozycji stojącej, jak i siedzącej.

Reklama

Drugi typ to biurko do ciągłej pracy na stojąco, a więc mebel, który nie posiada funkcji regulowania poziomu wysokości. Blat biurka jest przymocowany do konstrukcji na stałe. Przez to trudno jest dopasować mebel do potrzeb np. kilku pracowników. Poza tym, by móc przy nim usiąść, trzeba zastosować wysoki stołek czy krzesło i odpowiedni do tego podnóżek.

Które biurko warto wybrać?

Wśród polecanych jest biurko regulowane, w dodatku elektryczne. To nowoczesny mebel, o którym można by wypowiadać się bardzo długo. Za jego wyborem przemawia ogromna funkcjonalność. Po pierwsze wyróżnia go bezpieczeństwo i cicha praca. Mechanizm podnoszenia silnika działa płynnie i cicho. Chcąc wyregulować poziom blatu, nie trzeba nawet podnosić filiżanki z kawą, gdyż nie stanowi ona wówczas najmniejszego zagrożenia dla znajdujących się na biurku dokumentów. Biurko elektryczne (kupisz tu) z regulowaną wysokością blatu można dostosować do stojącego i siedzącego stanowiska pracy. Da się je błyskawicznie dopasować do potrzeb konkretnego użytkownika, więc sprawdzi się w przypadku pracy zmianowej. Niektóre modele mają funkcję zapamiętywania poziomu wysokości blatu, dzięki czemu nie trzeba za każdym razem regulować go na nowo. To znacznie skraca czas potrzebny na przygotowanie swojego miejsca pracy.

Jeśli ktoś pracuje w trybie home office, może wybrać model z zabezpieczeniem przed dziećmi. System ten chroni przed uruchomieniem i eliminuje ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy przez niedoświadczonego, małego użytkownika. Bardzo korzystną opcją jest również system antykolizyjny, dzięki któremu blat zatrzymuje się w bezpiecznej odległości od przeszkody, np. od znajdującego się pod biurkiem kontenera z szufladami, czy wystającego ponad nim parapetu.

Aktualnie biurka te cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Stanowią podstawę wyposażenia nowoczesnego biura. Niejedno biurko z regulowaną wysokością można znaleźć w ofercie firmy Umstahl. Są to meble, które przykuwają uwagę funkcjonalnością i estetycznym designem.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here