Jak zaaranżować oświetlenie w skandynawskich wnętrzach?

0

Architektura wnętrz nie mogłaby obecnie istnieć, gdyby nie styl skandynawski, który uchodzi dziś za jeden z najbardziej charakterystycznych, bowiem mimo iż stawiający na minimalizm i prostotę, przyciągający jak magnes swą oryginalnością, nietuzinkowością i wysoką jakością zastosowanych w nim surowców oraz mebli. Podstawowym elementem, bez którego nie ma mowy o komponowaniu pomieszczenia skandynawskiego jest oświetlenie.

Klasyczny pokój

Standardowe lokum w omawianym nurcie dekoratorskim bazuje przede wszystkim na klimatyczności, jaka wiąże się z jasnością barw oraz przejrzystością i troską o najdrobniejsze detale, dlatego też dobór odpowiednich lamp jest bardzo istotne. Przestrzeń musi być rozświetlona i funkcjonalna oraz praktycznie urządzona, więc w grę wchodzą takie oprawy i żarówki, które nawet w późny wieczór będą w stanie przedłużyć światło dzienne, zapewniając idealne warunki do przebywania w domowych kątach, czytania, krzątania się po kuchni, czy pracy. Tradycyjne wnętrze północnych Europejczyków bazuje na lampach łączących w sobie dwie podstawowe kwestie – użyteczność oraz dekoracyjność. Designem, do którego miłośnicy stylu skandynawskiego są szczególnie przywiązani okazują się lampy wiszące. Bardzo często są to lampy druciane, które prezentują się wyjątkowo elegancko, a na pewno unikatowo, sprawiając, że pomieszczenie nie tylko nabiera przytulnej domowej atmosfery za sprawą odpowiedniego oświetlenia, ale dodatkowo jest też niebanalne w swym wystroju. Typowe lampy sufitowe tego rodzaju stanowią proste, niewyszukane i minimalistyczne konstrukcje. Wiodące materiały produkcyjne to natomiast metal sprytnie łączony ze wstawkami szklanymi czy drewnianymi, które sprawiają, że wnętrze staje się cieplejsze. Królują geometryczne formy, a pod stelażami widnieją równie niepospolite w swym kształcie żarówki. Abażury są nieprzypadkowo na tyle rozłożyste, aby mogły zagwarantować jak największy dostęp światła. W sklepach takich jak BoConcept z Gdyni, który proponuje szeroki wachlarz wyposażenia skandynawskiego, spotkać można również specyficzne lampy z przezroczystym kloszem, które dają wrażenie, że urządzane z nimi pomieszczenie jest optycznie większe niż ma to miejsce w rzeczywistości. Skrupulatny dobór lamp to sposobność podkreślenia nowoczesnego charakteru aranżacji, ale i dbałość o wygodę. Im więcej światła w domowym zaciszu, tym lepiej.

Mniej znaczy więcej

Poza wyżej wspomnianymi geometrycznymi, prostymi konstrukcyjnie lampami, styl skandynawski wyróżnia się także minimalistycznym oświetleniem w postaci samych „pustych” żarówek. Pozbawienie ich osłon w formie klasycznych abażurów może wydawać się nieestetyczne, ale celowe odsłonięcie przewodów, drutów, instalacji i kabli to właśnie podstawa wyposażenia domu w nurcie industrialno-skandynawskim. W takich przypadkach ponownie praktyczność zespala się z ozdobnością. Zawieszona na suficie żarówka zwisająca nad stołem doskonale oświetla mieszkanie, bowiem padający z niej blask nie jest niczym skrępowany i przygaszony. Pod kątem dekoracyjności natomiast „gołe” żarówki znakomicie prezentują się z dodatkami z drewna czy szkła i metalu. Takie rozwiązanie oświetleniowe to nie wraz braku gustu, a wierne trzymanie się podstawowych trendów stylu skandynawskiego. Wszystkie wspomniane rodzaje lamp wpisujące się w omawianą aranżację dostępne są we wspomnianym wcześniej sklepie online BoConcept.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here