Jak zostać wolontariuszem w hospicjum

0
Zakończenie szkolenia w 2018 r.. fot. arch. Hospicjum Ojca Pio

W czwartek 16 maja o godz. 17.30 odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach szkolenia dla kandydatów na wolontariuszy Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie. Łącznie zaplanowano sześć spotkań w okresie od maja do czerwca.

Zajęcia poprowadzą m.in. lekarz, pielęgniarka, psycholog, fizjoterapeuta i doświadczony wolontariusz. Jak informują przedstawiciele hospicjum, szkolenie to okazja do zdobycia wiedzy nie tylko z zakresu opieki nad chorymi w terminalnym okresie choroby nowotworowej, ale również pomocy osobom niesamodzielnym, starszym. Wolontariusze są bardzo ważną częścią zespołu. Mogą być pomocni w wielu różnych obszarach działalności hospicjum, również gdy nie czują się powołani do bezpośrednich spotkań z chorymi i ich rodzinami. − Zapraszamy do współpracy w magazynie sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, w działaniach edukacyjnych i promocyjnych, w pracach administracyjno-biurowych, w grupie plastycznej lub przy organizacji wydarzeń − wyjaśnia Renata Gazda, koordynatorka wolontariatu w pszczyńskim hospicjum.

Szkolenie przeznaczone jest dla osób powyżej 18. roku życia. Osoby, które wezmą udział we wszystkich spotkaniach, otrzymają dyplom zaświadczający o ukończeniu szkolenia. Wypełnią także ankietę, w której mogą wskazać, w które obszary działalności chcą się zaangażować i ile czasu mogą na to poświęcić tygodniowo.

– Tradycją hospicjum jest również przypisanie początkującym wolontariuszom Aniołów Stróżów, a więc osoby, których staż wolontaryjny jest na tyle długi, aby mogły one służyć swoim doświadczeniem i wiedzą w konkretnych sytuacjach – informują przedstawiciele Hospicjum św. Ojca Pio.

Dzięki ubiegłorocznemu szkoleniu w szeregi wolontariuszy pszczyńskiego hospicjum wstąpiło 13 osób.

− Dużym wsparciem są dla mnie starsi stażem wolontariusze i pracownicy hospicjum. Zawsze wspierają mnie słowem, modlitwą i dzielą się swoim doświadczeniem. Są naprawdę ludźmi niezwykłymi, zawsze służą mi swoją pomocą i radą. Posługa w hospicjum nauczyła mnie cieszyć się z tego co mam i dziękować codziennie Panu Bogu za każdy zdrowo przeżyty dzień − opowiada Bernadetta Kędzior z Łąki, uczestniczka ubiegłorocznego szkolenia, dziś hospicyjna wolontariuszka.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w budynku przy kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Pszczynie (tu znajduje się biuro Hospicjum Św. Ojca Pio). Więcej informacji:Renata Gazda, koordynator wolontariuszy Hospicjum św. O. Pio w Pszczynie − tel. 600 653 195, Beata Zamlewska-Pałyga – tel.882 734 978.

(r), źródło: Hospicjum św. Ojca Pio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here