Kapłani dla śląskich szpitali

0
Abp Wiktor Skworc w tyskim szpitalu w 2016 r.; fot. J. Jędrysik

W Wielki Czwartek zakończyła się zbiórka przeprowadzona wśród duchowieństwa Archidiecezji Katowickiej. Jej celem było udzielenie pomocy finansowej służbie zdrowia w dobie epidemii koronawirusa. Zebrana wśród kapłanów kolekta w ramach jałmużny wielkopostnej wyniosła 400 000 zł. Część tej kwoty otrzymały szpitale w Tychach i w Mikołowie.

Jak informuje Archidiecezja Katowicka, jałmużnę wielkopostną podzielono pomiędzy trzy placówki: Jednoimienny Szpital Zakaźny w Tychach (ul. Edukacji 102) – 150 000 zł,
Szpital św. Józefa w Mikołowie (ul. Okrzei 27) – 150 000 zł i Szpital Specjalistyczny w Chorzowie (ul. Zjednoczenia 10) – 100 000 zł.

Pieniądze te zostały przekazane do dyspozycji dyrektorów wspomnianych szpitali na zakup sprzętu medycznego (m.in. respiratorów) i innych potrzebnych środków dla chorych i przedstawicieli służby zdrowia.

W Wielki Czwartek zebrane pieniądze zostały przelane przez ekonoma archidiecezji  na konta wyżej wymienionych szpitali.

Sam arcybiskup Wiktor Skworc w liście przesłanym kapłanom Archidiecezji Katowickiej z okazji Wielkiego Czwartku, także podziękował osobiście za złożone ofiary.

„Wszystkim kapłanom archidiecezji katowickiej, którzy odpowiedzieli na moją prośbę i złożyli ofiary w ramach tegorocznej jałmużny postnej, składam serdeczne podziękowanie. Bóg zapłać Wam za konkretny gest solidarności i wyraz odpowiedzialności za tych, którzy, walcząc z epidemią i jej skutkami, potrzebują nie tylko naszego duchowego i modlitewnego wsparcia, ale i materialnej pomocy. Bracia! Trwajmy na modlitwie, bądźmy ze Służbą Zdrowia i wszystkimi chorymi oraz ich rodzinami. Umacniajmy naszym duszpasterskim działaniem więzi rodzinne i społeczne” – napisał metropolita katowicki.

 

Zgodnie z tradycją, podczas mszy św. w Wielki Czwartek, duchowieństwo archidiecezji katowickiej składa ofiary na konkretny cel. W tym roku abp Wiktor Skworc zaapelował o włączenia się do walki z trwającą epidemią i poprosił o złożenie ofiar na zakup potrzebnego sprzętu medycznego lub innych środków ochronnych dla śląskich szpitali.

Na apel abp. Skworca odpowiedzieli także świeccy, wpłacając ofiary na konto Caritas Archidiecezji Katowickiej. Zebrane w ten sposób pieniądze także zostaną w najbliższym czasie przekazane na pomoc ratującym życie i zdrowie.

(J), źródło: Archidiecezja Katowicka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here