Kiedy jest dobry czas na montaż pompy ciepła?

0

Ekologiczne sposoby ogrzewania zyskują na popularności – nie wymagają używania paliwa kopalnego, nie zatruwają powietrza, nie powodują powstania smogu, ani popiołu. Jednym ze sposobów ekologicznego ogrzewania jest montaż pompy ciepła. Ceny paliw kopalnych rosną, więc inwestowanie w ekologiczne źródła ciepła to pomysł perspektywiczny, który przynosi coraz większe oszczędności. Zwrot inwestycji, jaką jest montaż pompy ciepła to kwestia kilku lat.

Rodzaje pomp ciepła

Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła. Różnica między nimi polega na rodzaju wykorzystywanej energii do produkcji ciepła. Wyróżnia się pompy powietrzne, pompy, które czerpią ciepło z gruntu lub z wody. Pompa ciepła to inwestycja, która sporo kosztuje przy zakładaniu, ale jest tania w użytkowaniu. Montaż pompy ciepła może być przeprowadzony w każdym budynku, bez względu na jego wiek. W starszych budynkach, gdzie straty ciepła są większe z powodu gorszej izolacji, pompa musi pracować z większą mocą, co sprawia, że jest trochę droższa w użytkowaniu niż urządzenie podłączone w nowym budynku.

Skuteczność pomp ciepła

Współczesne pompy ciepła to urządzenia, które dobrze działają nawet w przypadku mrozów – są w stanie odbierać ciepło z powietrza, którego temperatura spada poniżej zera – nawet do -20oC. W przypadku mrozu powyżej wspomnianej wartości, moc cieplna pompy i jednocześnie jej efektywność spada. Dlatego warto mieć dodatkowe źródło ciepła. Na tak mroźnych dni i nocy w Polsce jest niewiele. Montaż pompy ciepła w naszym klimacie zapewnia wystarczającą ilość ciepła przez większość dni w roku. Zdaniem wielu ekspertów przy kilkudniowych mrozach, pompa ciepła nie jest w stanie samodzielnie ogrzać domu ani zapewnić ciepłej wody użytkowej. Wtedy konieczne jest drugie źródło ciepła. Producenci przekonują, że pompa ciepła może wydajnie pracować nawet przez 50 lat i dlatego mimo wysokich kosztów inwestycji może być uznana za jedno z najtańszych źródeł ciepła.

Wymiana ogrzewania na pompę ciepła

Montaż pompy ciepła jest korzystny, jeżeli wcześniejszym systemem grzewczym był kocioł opalany olejem, węglem lub propanem. Jest to korzystne ekonomicznie i ekologicznie. Koszty działania pompy ciepła zależą także zapotrzebowanie energetycznego budynku. Zaletą pompy ciepła jest praktycznie bezobsługowe działanie i niezawodna praca bez awarii. Montaż pompy ciepła to dobry pomysł, kiedy w domu jest już ogrzewanie podłogowe. Jeżeli pompa ciepła współpracuje z innym urządzeniem grzewczym, to i tak koszty ogrzewania są o połowę niższe niż w przypadku paliw stałych.

Warto wiedzieć, że wiele gmin dofinansowuje zakup pompy ciepła jako inwestycję proekologiczną, co obniża koszty zakupu dla przyszłego właściciela. Pompa ciepła może także chłodzić pomieszczenia latem, co zapewnia komfort domownikom. Wystarczy ustawić odpowiedni program i można zapomnieć o koszmarnych upałach. W wielu krajach europejskich pompa ciepła jest jednym z ważniejszych systemów ogrzewania i ma naprawdę świetną opinię wśród użytkowników.

Oferta pomp ciepła dostępna w firmie Kliwent

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here