„Kolej na ferie”, czyli legitymacja szkolna biletem w pociągach Kolei Śląskich

0
Konferencja marszałka Jakuba Chełstowskiego na dworcu PKP Katowice; fot. Koleje Śląskie

Dzisiaj (7 stycznia) podczas konferencji zorganizowanej na katowickim dworcu PKP marszałek Jakub Chełstowski poinformował o wznowieniu akcji „Kolej na ferie”. W jej ramach od 11 do 26 stycznia uczniowie będą mogli za darmo podróżować pociągami Kolei Śląskich.

Bezpłatne podróżowanie uczniów  pociągami to autorski pomysł Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego. Pierwsza tego typu akcja zorganizowana została rok temu.

– Okazała się wielkim sukcesem i cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców i osób odwiedzających województwo śląskie, dlatego zdecydowaliśmy się ją kontynuować – mówił marszałek Chełstowski. – Z usług Kolei Śląskich skorzystało ponad 150 tysięcy osób, które miały okazję aktywnie spędzić czas, poznać bliżej nasz region i przekonać się o korzyściach niskoemisyjnego transportu. To oferta dla dzieci i młodzieży z województwa śląskiego, ale także dla ich rówieśników z całej Polski, którzy odwiedzą w czasie ferii nasz region.

– Otrzymaliśmy bardzo dużo zapytań o powtórzenie tej akcji – mówi Aleksander Drzewiecki, prezes Kolei Śląskich. – Odpowiadając na te oczekiwania również w tym roku możemy zaprosić dzieci i młodzież do bezpłatnych podróży.

Z darmowych przejazdów będzie można korzystać od 11 do 26 stycznia 2020 roku. Uprawnieni do nich będą uczniowie szkół podstawowych, licealnych, techników i szkół branżowych z województwa śląskiego. W tym czasie biletem staje się ważna legitymacja szkolna. Zasady są takie same jak w 2019 roku. Z bezpłatnych przejazdów, jak słyszymy, mogą korzystać również najmłodsi – w tym wypadku wystarczy posiadać dokument potwierdzający wiek. Warto pamiętać, że dzieci do czwartego roku życia podróżują Kolejami Śląskimi bezpłatnie przez cały rok.

Urząd Marszałkowski informuje, że podczas ubiegłorocznej edycji akcji „Kolej na ferie” jej uczestnicy pokonali w sumie ponad 9,3 mln kilometrów. Dla zobrazowania tego dystansu wystarczy powiedzieć, że to tak, jakby 230 razy okrążyli Ziemię na wysokości równika. Przy okazji warto też wspomnieć, że w 2019 roku z usług Kolei Śląskich skorzystało łącznie 20 mln pasażerów. To rekordowy wynik zanotowany przez śląskiego przewoźnika.

Tegoroczna akcja „Kolej na ferie” obejmie swoim zasięgiem wszystkie linie obsługiwane przez Koleje Śląskie z wyjątkiem pociągów specjalnych Ornak do Zakopanego, które są wyłączone z akcji w całej relacji. Natomiast nowością jest możliwość wybrania się pociągiem Kolei Śląskich bezpłatnie… za granicę. W tym roku promocja będzie bowiem obejmować również połączenia do Bohumina. Do dyspozycji uczniów są też całkowicie nowe połączenia Kolei Śląskich do Kluczborka.

W ramach akcji, jak słyszymy, przewidziane są również dodatkowe atrakcje. Koleje Śląskie zaproszą np. do zwiedzania swojej bazy kolejowej przy ulicy Raciborskiej. Będzie to okazja do poznania pracy kolejarzy „od kuchni”.

W dzisiejszej konferencji na dworcu PKP uczestniczyli także Izabela Domogała i Beata Białowąs – członkowie zarządu województwa śląskiego.

(pp)

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here