Koncert z poezją Karola Wojtyły

0
Fot. Lech Gawin

Wyjątkowe wydarzenie muzyczne miało miejsce w niedzielę 22 października w tyskim kościele pw. bł. Karoliny. Odbył się koncert, podczas którego zaprezentowano 10 pieśni do fragmentów poezji Karola Wojtyły.

– Tomik wierszy Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, wpadł mi w ręce kilka lat temu – mówi Rafał Borkowy, kompozytor muzyki do koncertu, mieszkaniec Bierunia. – Te teksty mnie zainspirowały. Pomyślałem wtedy, jakie to piękne i gdzieś w tle słyszałem orkiestrę symfoniczną. Z początku uznałem to za jakiś mój kaprys, który pewnie nigdy się nie spełni. Z czasem okazało się to realne. Jak wyglądało komponowanie? Tekst za tekstem układał się jakby w całość i zacząłem to również widzieć muzycznie – dodaje Borkowy.

Koncert docenili licznie przybyli parafianie gromkimi brawami na finał. Teksty, znakomicie uzupełniały się muzyką, tworząc w wyobraźni słuchacza jakby wirtualne obrazy. Do tego specyficzna atmosfera i akustyka świątyni, stwarzały tło do zadumy i zrozumienia tego, co autorzy chcieli przekazać poprzez poezję i muzykę.

– Nie mieliśmy praktycznie zbyt wiele czasu na próby, jednak widocznie Jan Paweł II czuwał nad tym spektaklem, tam z góry – przyznał Robert Gacek, gitarzysta basowy.

Podczas koncertu wystąpili:
Rafał Borkowy – instrumenty klawiszowe, śpiew, kompozytor.
Barbara Klenczar i Gabriela Papaj – śpiew.
Łukasz Dudek – gitara.
Robert Gacek – gitara basowa.
Krystian Tomalka – saksofon.
Kwartet smyczkowy „Ponticello” w składzie:
Zofia Wróbel – skrzypce
Aleksandra Radwańska – II skrzypce
Robert Koźbiał – altówka
Elżbieta Koźbiał – wiolonczela.
Recytacja – Dagmara Kupczyk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here