Koniec sezonu na rowery miejskie

1
Stacja wypożyczania rowerów przy pl. Baczyńskiego; fot. ZB

W Tychach 31 października zakończył się sezon Tyskiego Roweru Miejskiego. W tym systemie w 2019 r. jednoślady wypożyczono 25,5 tysięcy razy.

Jak informuje nas Ewa Grudniok, rzecznik Urzędu Miasta Tychy system miejskich stacji, w których można wypożyczyć rowery, działa od 1 maja 2017 r. W pierwszym roku w systemie zarejestrowało się niemal 2500 użytkowników. Rowery wypożyczono 8600 razy, a średni czas jednego wypożyczenia wynosił 1 godzinę, 1 minutę i 26 sekund. Przez ponad pięć miesięcy drugiego sezonu tyszanie wypożyczyli rowery ponad 22 tysiące razy. W 2019 r. wypożyczono rowery 25,5 tysięcy razy. W sumie przez trzy lata w systemie zarejestrowało się 9400 osób, z czego 1/3 w mijającym sezonie.

– System nabrał rozpędu. Zwykle dynamika rejestracji spada z sezonu na sezon. Tymczasem tyszanie nie zwalniają. Podczas ostatnich dni wciąż odnotowywaliśmy nowe rejestracje – podsumowuje Paweł Orłowski, prezes Nextbike Polska.

Tyski Rower Miejski jest jednym z dziewięciu systemów rowerowych w województwie śląskim. Początkowo były 4 stacje i 40 jednośladów. W kolejnym, pełnowymiarowym już sezonie, został rozbudowany o 3 kolejne miejsca wypożyczeń i 20 rowerów, w tym rowery familijne typu cargo, tandemy, rowerki dziecięce i rower trójkołowy, z którego mogły korzystać osoby niepełnosprawne.

Dzięki kompatybilności systemów z tyskich rowerów korzystać mogą jednak nie tylko użytkownicy zarejestrowani w tyskim systemie. Jednoślady w Tychach wypożyczały też osoby, które posiadają aktywne konta w innych systemach Nextbike Polska.

W 2019 r. tyskie stacje rowerowe zostały także zintegrowane ze stacjami w innych miastach Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Jednoślady można było wypożyczać i zwracać bez ponoszenia dodatkowych kosztów w katowickim City by bike, chorzowskim KajTerozie oraz na stacjach systemów w Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu i Siemianowicach Śląskich. Dzięki współpracy z województwem śląskim tyszanie mogli też wypożyczyć rowery miejskie w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju, a także dojeżdżać tam jednośladami obsługiwanymi przez Nextbike.

Rok 2019 w pigułce

Dzienny rekord wypożyczeń: 410 wynajmów – 9 czerwca.

Miesięczny rekord wypożyczeń: 6137 wynajmów w czerwcu.

Średni czas wypożyczenia w tym sezonie wynosi 53 minuty 19 sekund.

Najaktywniejszy użytkownik skorzystał z rowerów 163 razy.

Najpopularniejszy rower: (numer 62324) był wypożyczany 609 razy (średnio 3 razy na dzień).

Najpopularniejsze stacje wypożyczeń: Paprocany (3351), Piłsudskiego Targowisko (3247) i Tychy Centrum (2 658).

Najpopularniejsze trasy: Tychy Centrum – Plac Baczyńskiego (554 przejazdy), Piłsudskiego Targowisko – Paprocany (544) i Plac Baczyńskiego – Tychy Centrum (494).

1 KOMENTARZ

  1. Piękne osiągnięcie w turystyce rowerowej w Tychach. Bardzo dużo tyszan jeździ na rowerach swoich oraz tych z wypożyczalni. Całe rodziny widać na rowerach. Brawo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here