Latem ruszy Akademia BVB im. Łukasza Piszczka

0
Łukasz Piszczek i Carsten Cramer, 19.03.2019, Goczałkowice-Zdrój; fot. RB

W Goczałkowicach-Zdroju latem ruszy Akademia BVB im. Łukasza Piszczka. Dziś (19.03) zainaugurowana została współpraca Fundacji Łukasza Piszczka z klubem Borussia Dortmund. Jak podkreślano, będzie to pierwsza na świecie akademia tego klubu poza granicami Niemiec.

Spotkanie odbyło się w Urzędzie Gminy w Goczałkowicach. Wzięli w nim udział m.in. Łukasz Piszczek – pochodzący z Goczałkowic piłkarz grający w Borussii, prezes fundacji, a także Carsten Cramer – dyrektor zarządzający sprzedaży i marketingu Borussi Dortmund.

– Goczałkowice są mi bliskie, nie tylko dlatego, że stresują mnie mecze LKS-u, ale bardziej dlatego, że tu się wychowałem. Tu między innymi ukształtował się mój charakter, który doprowadził mnie do miejsca, gdzie jestem. W pewnym momencie poczułem, że chciałbym się jakoś odwdzięczyć. Jako fundacja pomyśleliśmy, że nie najgorszym pomysłem byłoby utworzenie akademii piłkarskiej właśnie tutaj, przy udziale jednego z największych europejskich klubów, z którym bardzo zżyłem się w ostatnich latach – mówił Łukasz Piszczek.

Carsten Cramer powiedział, że cieszy się, iż Łukasz, który jest nie tylko wspaniałym piłkarzem, ale też osobowością, postanowił stworzyć akademię właśnie na Śląsku, czyli w regionie bardzo podobnym do Zagłębia Ruhry.

W pierwszym roku szkoleniem mają być objęte dzieci urodzone w latach 2009-2012,  a docelowo akademia ma szkolić dzieci i młodzież w wieku od 4 do 19 lat.

Dyrektorem sportowym akademii będzie pracujący od 7 lat w Borussii Michał Zioło.

Akademia będzie działała na zmodernizowanych obiektach sportowych przy ul. Uzdrowiskowej w Goczałkowicach-Zdroju (tereny zostały przez fundację wydzierżawione od gminy na 30 lat). Powstają tam obecnie dwa pełnowymiarowe boiska o nawierzchni z trawy hybrydowej, trzecie mniejsze treningowe ze sztuczną nawierzchnią, a także budynek klubowy z pełnym zapleczem.

Wartość inwestycji wynosi 8 893 954 zł, z czego 4 mln zł to dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

(r), zdjęcia: Renata Botor-Pławecka

Dodaj komentarz