Laureaci nagród w dziedzinie kultury 2020

0
Nagrodę odbiera przedstawicielka zespoły "Studzieńczanie", fot. powiat pszczyński

Jacek Cisło, Sławomir Pastuszka, Zuzanna Piech, Szymon Pałyz, chór Semper Communio, zespoły „Studzieńczanie”, „Wolanie” i Hard Rockets – to laureaci Nagród Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie kultury za 2020 r.

W powiecie pszczyńskim nagrody te zostały przyznane po raz drugi. Ośmioro laureatów otrzymało nagrody pieniężne oraz listy gratulacyjne wręczone przez starostę Barbarę Bandołę i wicestarostę Damiana Cieszewskiego.

Laureaci Nagród Starosty Pszczyńskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za 2020 r.:

Jacek Cisło – fotograf, w 2020 r. dwukrotnie zdobył pierwsze miejsca w ogólnopolskich konkursach fotograficznych oraz wyróżnienia w konkursie organizowanym przez Królewskie Towarzystwo Fotograficzne Tajlandii.

Sławomir Pastuszka – opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie. W 2020 r. doprowadził do odnowienia niemal 80 historycznych nagrobków. Organizator wykładów online poświęconych cmentarzowi żydowskiemu i życiu dawnych mieszkańców miasta, a także inicjator ufundowania dwóch tablic upamiętniających pszczyńskie ofiary Holocaustu. W ostatnim czasie opublikował dwie książki. Nagrodzony za całokształt działań w zakresie upowszechniania i ochrony kultury.

Zuzanna Piech – absolwentka Ogniska Muzycznego w klasie skrzypiec, fortepianu i śpiewu solowego. Została wyróżniona za wygraną w odcinku „Szansy na sukces” z zespołem Pectus oraz za udział w finale programu telewizyjnego „Szansa na sukces. Opole 2021”.

Szymon Pałyz – angażuje się w rozwój i umacnianie środowiska artystycznego w powiecie pszczyńskim. Pojawiał się w wielu lokalnych zespołach, lecz dopiero z duetem „Chłodno” pokazał się szerszemu gronu jako artysta, producent oraz manager projektu, który odnosi liczne sukcesy. Wyróżniony za całokształt pracy artystycznej i muzycznej w 2020 roku.

Regionalny Zespół Śpiewaczy „Studzieńczanie” – działa nieprzerwanie od 35 lat przy Kole Gospodyń Wiejskich w Studzionce. Wykonuje stare pieśni regionalne, ballady o świętych, obrzędy i opowiadania po śląsku. Zespół nagrał dwie płyty CD i teledysk. W ciągu ostatnich 15 lat działalności odnosił liczne sukcesy. W 2020 roku z powodu pandemii zawiesił swoją działalność. Nagrodzony za prezentowanie tradycji śpiewaczych i folklorystycznych regionu pszczyńskiego oraz cieszyńskiego.

Zespół Pieśni i Tańca „Wolanie” – powstał w 1979 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Woli. Od 42 lat kultywuje i promuje tradycje ziemi pszczyńskiej. W swoim repertuarze posiada wiele śląskich tańców i pieśni, często zapomnianych, a przez „Wolan” na nowo odkrytych. W ciągu wielu lat swojej działalności artystycznej „Wolanie” odnieśli liczne sukcesy na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim oraz krajowym. Wyróżnieni za upowszechnianie kultury, twórczości artystycznej oraz całokształt działalności.

Chór parafialny Semper Communio z Goczałkowic-Zdroju – grupa amatorsko śpiewających pasjonatów, której dyrygentem jest Edyta Wrona. Istnieje od 1996 roku. Uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach religijnych parafii w Goczałkowicach oraz organizuje lub współorganizuje wiele imprez środowiskowych i charytatywnych. Chór brał udział w licznych konkursach, zdobywając nagrody i wyróżniania. Nagrodzony za całokształt działalności, a także z okazji 25-lecia jubileuszu powstania chóru oraz za organizację przedsięwzięć w 2020 roku, które wzbogaciły kalendarz kulturalny powiatu pszczyńskiego.

Zespół Hard Rockets – to powołana do życia w 2004 roku śląska formacja rockowa czerpiąca pełnymi garściami z dziedzictwa bluesa, funku i soulu. Utwór „Elektroniczne Dziady” osiągnął I miejsce w notowaniu AntyRadia. Elektroniczne Dziady to hardrockowa interpretacja drugiej części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Był także prezentowany m.in. przez Wojciecha Manna na antenie Radia Nowy Świat. W grudniu Jurek Owsiak ogłosił, że zespół znalazł się wśród kapel, które zagrają na scenie podczas finału WOŚP. Wyróżniony za zajęcie I miejsca w Turbo Top AntyRadia oraz zakwalifikowanie się do występu podczas 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

(r), źródło/fot.: powiat pszczyński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here