Laury Przedsiębiorczości rozdane [ZDJĘCIA i FILMY]

0
Przedsiębiorcy nagrodzeni podczas zamkowej gali, 6.10.2017; fot. Renata Botor-Pławecka
Reklama

Laury Przedsiębiorczości rozdane. 6 października w Sali Lustrzanej pszczyńskiego zamku uhonorowano wyróżniających się przedsiębiorców z powiatu pszczyńskiego.

Statuetki Laur Przedsiębiorczości otrzymali: w kategorii Produkcja – firma Kamples, w kategorii Handel – Piekarnia i Ciastkarnia „Jasiek”, w kategorii Usługi – Transport Międzynarodowy i Krajowy Tomasz Dzida.

Kamples produkuje ekskluzywne meble i elementy wyposażenia na rynki polski i zagraniczne. Meble tej firmy znajdują się na przykład na największych statkach pasażerskich świata. Statuetkę Laur Przedsiębiorczości odbierali Damian Kamiński i Marek Szweda.

Piekarnia i Ciastkarnia „Jasiek” zatrudnia ponad 100 pracowników. Jej wyroby można kupić m.in. w Pszczynie, Żorach, Czechowicach-Dziedzicach, Wiśle Wielkiej, Goczałkowicach-Zdroju. Ma ponad 140 punktów sprzedażowych. To rodzinna firma. Statuetkę odbierali Ewa i Marian Jaśkowie.

Reklama

Firma Tomasza Dzidy świadczy usługi transportowe towarów we wszystkich krajach Europy. Odrestaurowała też zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Jastrzębiu Boryni. Jak mówił właściciel, przedsiębiorczości nauczył się od rodziców, bo dzięki ich wsparciu oraz wsparciu rodzeństwa udało się rozwinąć firmę, która działa na terenie całej Europy, a w latach 90. działała także na terenie Azji. Obecnie firma zatrudnia 133 osoby na umowę o pracę. Ponad 60 proc. pracowników to mieszkańcy powiatu pszczyńskiego.

Po raz pierwszy przyznano też wyróżnienie dla firmy, która otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych na otwarcie działalności i systematycznie się rozwija. To Instalex Piotra Mocka (wykonuje instalacje wodno-kanalizacyjne, gazowe, klimatyzacyjne).

Gala była też okazją do wręczenia Medalu za Zasługi dla Powiatu Pszczyńskiego. W tym roku otrzymał go Zespół Regionalny Ćwiklice. W imieniu zespołu dziękowała prowadząca go Renata Nowok.

Laury Przedsiębiorczości przyznała kapituła, na czele której stoi przewodnicząca Rady Powiatu Pszczyńskiego Barbara Bandoła. W kapitule tej znaleźli się też członek zarządu powiatu Zygmunt Jeleń, radni Waldemar Lipus, Marcela Kanafek-Lewandowska, Zdzisław Grygier, dyrektor PUP Bernadeta Sojka-Jany, Adam Malcharek z ZUS-u, Małgorzata Kusak z Centrum Przedsiębiorczości w Woli oraz starosta Paweł Sadza.

Jak mówił ten ostatni podczas zamkowej gali, w powiecie pszczyńskim działa ok. 11,5 tys. podmiotów gospodarczych. – To pokazuje, że przedsiębiorczość jest bardzo zakorzeniona na tej ziemi – powiedział Sadza. Celem wręczania Laurów Przedsiębiorczości (mają formę statuetki, którą zaprojektował goczałkowicki artysta rzeźbiarz Stanisław Hochuł) jest właśnie popularyzacja pszczyńskiej przedsiębiorczości.

Na gali obecni byli m.in. naczelnik Urzędu Skarbowego w Pszczynie Jacek Binias, poseł Mirosława Nykiel, Tomasz Zjawiony z Regionalnej Izby Gospodarczej, przedstawiciele gmin, radni i laureaci poprzednich edycji.

Zagrał zespół flecistów pod kierownictwem Katarzyny Machnik (uczniowie z SP w Radostowicach, ćwiczący w Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej). Występ był okazją do opowiedzenia o zespole i zasygnalizowania, że potrzebne są instrumenty, bo chętnych do gry na fletach nie brakuje.

Gwiazdą wieczoru był Czesław Jakubiec Comedy. Śpiewak operowy o zacięciu kabaretowym razem z pianistą i baletnicą-akrobatką sprawnie wciągnęli publiczność do zabawy. W jednym z występów radna powiatowa Marcela Kanafek-Lewandowska została na przykład zaproszona do gry na fortepianie.

Solista wyśpiewał też imiona wiceburmistrza Pszczyny Grzegorza Wanota, siedzącego obok członka zarządu powiatu Grzegorza Nogłego, rzeczniczki starostwa Marceli Grzywacz czy żony wiceburmistrza Wanota – Joanny.

Galę prowadził Maciej Gramatyka, który jest przewodniczącym Rady Miasta Tychy i rzecznikiem marszałka województwa śląskiego.
Po uroczystości jej uczestnicy zostali zaproszeni na przyjęcie w Stajniach Książęcych.

(reb), zdjęcia i filmy: Renata BOTOR-PŁAWECKA

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here