Legenda Polonii na muralu

0
Piłkarze Polonii Tychy w 1964 r. przed budynkiem klubowym na osiedlu A.

Za sprawą Muzeum Miejskiego w Tychach na osiedlu „A” (ul. Arkadowa 2) pojawi się mural nawiązujący do historii klubu Polonia Tychy. Namaluje go Paweł Ryżko – artysta grafik.

Projekt Pawła Ryżko to hołd złożony Polonii Tychy, czyli pierwszej drużynie w tzw. Nowych Tychach, których budowa rozpoczęła się w latach 50. XX w. Polonia, choć występowała tylko w A-klasie, była uwielbiana przez kibiców, a w meczach towarzyskich grała jak równy z równym z Górnikiem Zabrze czy pierwszoligowym drużynami z Węgier i NRD. Zanim w Tychach pojawił się wielosekcyjny GKS, to właśnie Polonia trenowała sportowców – oprócz piłkarzy także siatkarzy, kolarzy czy lekkoatletów.

Paweł Ryżko w swojej artystycznej realizacji skupi się na fenomenie piłkarskiej Polonii. klub działający na osiedlu „A” skupiał rodowitych tyszan, jak i tych, których do Nowych Tychów przyciągnęła praca. Klub był dla nich miejscem integracji.

– To, co Pawła zafascynowało w Polonii, to jednak nie jego wyniki sportowe a wartości, które za nim stały. W dzisiejszych czasach, kiedy sport stał się maszynką do zarabiania pieniędzy, warto przypominać dzieje klubów, w których chodziło o coś zupełnie innego. Polonia Tychy to jeden z takich klubów – mówi Michał Kubieniec, jeden z kuratorów projektu “Tychy – przeszłość – dziś. Sztuka dla lepszego życia”. – Amatorski charakter zespołu sprawiał, że nie wynik był najważniejszy a wspólne przeżycia, spędzanie czasu i radość z gry. Wydaje się, że dzisiaj zapomnieliśmy o tym, że sport może być czymś więcej niż tylko projektem komercyjnym. Paweł, tworząc mural, przypomina o klubie, za którym stały wartości, ludzie i przywiązanie do miejsca – dodaje Kubieniec.

Artysta do projektu zaprosił również spadkobierców tradycji Polonii, czyli współczesną, żeńską drużynę piłkarską. 29 września w Szkole Podstawowej nr 14 o godz. 11.00 odbędzie się lekcja i pokazowy trening piłkarski z udziałem obecnych i dawnych zawodników Polonii Tychy. Dla wszystkich uczestników zostaną przygotowane – specjalnie zaprojektowane na tę okazję przez Pawła Ryżko – koszulki piłkarskie oraz plakaty.

Mural powstanie w ramach projektu „Tychy – przeszłość – dziś. Sztuka dla lepszego życia”. To całoroczny cykl działań obejmujących dyskusje, spacery i realizacje artystyczne w przestrzeni miasta. Kuratorami projektu są Michał Kubieniec i Stanisław Ruksza. Działanie dofinansowane zostało ze środków Ministrstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Paweł Ryżko

Paweł Ryżko – artysta, grafik. Jego twórczość opiera się głównie na plakacie, typografii, muralu i szablonie, stylistycznie nawiązując do tradycji konstruktywizmu. Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W 2012 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Prace Pawła Ryżko były pokazywane w ramach wielu wystaw zbiorowych i nagradzane na konkursach graficznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here