Malarz za szybą galerii handlowej

0
Bartosz Hadryś malował na oczach klientów galerii handlowej; fot. MCK Tychy

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak wygląda pracownia malarska i jak wygląda praca malarza? Można było dowiedzieć się tego, odwiedzając 5 lutego galerię… handlową Gemini Park w Tychach. Tego dnia za szybą wystawową jednego ze sklepów tworzył artysta malarz Bartosz Hadryś.

– To bardzo trudne – malować, gdy ludzie patrzą mi na ręce – wspomina Bartosz i dodaje: – Po krótkim czasie odnalazłem się w tej niecodziennej sytuacji. Ludzie przystawali, machali – to bardzo miłe!

Klienci, którzy przyszli  5 lutego do Gemini Park Tychy nie kryli zdziwienia, ale także zadowolenia. – To coś zupełnie innego, nowego – usłyszeli organizatorzy.

Bartosz Hadryś jest bardzo silnie związany z Tychami. To tu mieszka i tworzy. Swoje abstrakcyjne wizje świata stara się zawrzeć w swoich obrazach i rysunkach. Wykorzystuje technikę olejną, dającą duże możliwości operowania światłem i kolorem. Abstrakcje każdorazowo odsyłają i nawiązują do spójnego świata, stworzonego przez artystę, który to świat stał się motywem przewodnim i charakterystycznym jego twórczości.

Oprócz tych form pojawiają obrazy na pograniczu, w których Hadryś wrzuca człowiecze figury. Zawsze będące na krawędzi. Gdzieś na granicy. Figury jakby próbujące wejść do tego świata. Nieliczne, ale istotne dla zrozumienia jego twórczości są portrety. Pozorny spokój postaci, zakłóca odczuwalny mrok, cień niepokój, który dominuje dzieło. Artysta nigdy nie tytułuje obrazów aby nie ograniczać wyobraźni potencjalnego odbiorcy.

Odwaga, jaką widać w jego pracach, pomogła mu w przełamaniu bariery odbiorca-twórca podczas projektu „Okno na kulturę”.

Wystawę Bartosza Hadrysia można oglądać w Gemini Park w ramach projektu „Okno na kulturę”. To kulturalny eksperyment – w sklepowych witrynach co tydzień pojawiać będą się tyscy artyści. Jest to pierwsze takie przedsięwzięcie na Śląsku i jednocześnie sposób na wsparcie lokalnej kultury. Projekt organizują: Miejskie Centrum Kultury w Tychach i galeria Gemini Park.

(JJ)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here